Садиба Лизогубів у Седневі

Садиба Лизогубів у Седневі

Детальна інформація про пам'ятки. Опис, фотографії та карта з вказівкою найближчих значущих об'єктів.


Садиба Лизогубів, розташована в невеликому містечку Седнєв недалеко від Чернігова, є пам'яткою садово-паркової архітектури 17 ст. На території старовинної садиби, належала старшинській родині Лизогубів, є чудовий парк зі старовинним 600-річним деревом - Шевченківською липою, альтанка поета Л. І. Глибова 19 ст., а також кам'яниця і Воскресенська церква 17 ст. До нашого часу комплекс садиби Лизогубів дійшов зі значними втратами і видозмінами.


Згідно з історичними даними, Лизогуби влаштувалися в селищі Седнєв приблизно в другій половині 17 ст. Вони були представниками славного українського козацького роду, члени якого відігравали важливу роль в історії та культурі країни. У 1687 р. Яків Лизогуб був призначений чернігівським полковником, будучи активним учасником Кримського походу. Землі біля міста Чернігова, в тому числі і сідневські, були подаровані Лизогубу гетьманом Мазепою за його заслуги.

Будівництво родової садиби в селищі Седневе в 1690 р. розпочав син Я. Лизогуба - Юхим Якович, який також був чернігівським полковником. При ньому був закладений величезний парк, зведені дерев'яні житлові будівлі, цегляна Воскресенська церква (родова усипальниця) і кам'яниця. Садибний будинок, який можна побачити сьогодні, був зведений на місці старої дерев'яної будівлі в середині 19 ст., так як він виявився тіснуватим. Завдяки братам сімейна садиба перетворилася на мальовничий архітектурний ансамбль. Над Сновом, на схилі гори вони прилаштували альтанку, а до старої козацької кам'яниці - вежу псевдоготичної форми. Садибний будинок являє собою одноповерхову П-подібну в плані будівлю, виконану в стилі пізнього класицизму, з характерними рисами еклектичної архітектури. Будинок розташований паралельно схилу.

Останнім відомим членом сімейства Лизогубов був Федір Андрійович, який у 1918 р. при гетьмані Павлі Скоропадському очолював уряд України, а після емігрував з країни.

Сьогодні в садибі розміщується лікарня, школа і Будинок творчості Спілки українських художників. З 2009 р. садиба Лизогубів є державним історико-культурним заповідником.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND