Газа

Газа

Газа - найбільш населене місто однойменної провінції знаходиться у віданні Палестинської національної адміністрації. Основане задовго до нашої ери (не пізніше 3000 року до н. е.) місто піддавалося частим завоюванням. Будучи об'єктом жадань ассирійців недовго належав давньоєгипетському фараону Нехо II перейшовши потім Навуходоносору II. Тимчасову самостійність Газа набула після падіння Вавилона.


Контакти з греками мало сприяли поширенню еллінізму оскільки філістимлянська самобутність довго противилася чужорідному впливу. Геродот свідчить, що Газу часів завоювань Камбіза населяли семитські племена набатейців. Під тривалістю єгипетських владик місто перебувало до оволодіння ним Антіохом III, який поклав початок еллінізації, що протистояла відродженому юдейству.


Звільнилася Газа від юдейського впливу лише після смерті Ірода. Але грецьку колонізацію міста легкою назвати неможливо. Одного разу повсталі євреї зуміли спалити її.

Раннє християнство як не дивно довго не вкорінювалося в цих місцях. Переломило ситуацію поширення монашества, що почалося в околицях Гази, а також успіхи єпископа Газського святого Порфірія, який зумів домогтися руйнування язичницьких храмів.

Пізніше в Газі почали процвітати філософія риторика і християнсько орієнтована поезія. Місто перетворилося на прикордонний рубіж, що відзначав своїм становищем оплот культури біля самої пустелі. Чим викликав агресивну неприязнь з боку арабів і персів населених прилеглі місця. І 634 року Гази остаточно підпала під арабську владу.

У 1929 році члени століттями єврейської громади, яка існувала в Газі, стривожені арабськими заворушеннями вимушено покинули місто. Цьому сприяла поступливість британської адміністрації сподівалася умиротворити арабську частину городян. Шестиденна війна повернула Газу Ізраїлю який за Угодою в Осло передав місто Палестинської автономії.

Почалося 2007 року захоплення Гази угрупованням ХАМАС, яке поклало метою знищення держави Ізраїль, перетворило місто на осередок тероризму й анархії. Послідували фінансовий бойкот і ізраїльська блокада ускладнили економічну ситуацію в Газі. Нині напруга виливається в бойові дії зберігається.

Незважаючи на прифронтову обстановку, культурне значення Гази залишається незаперечним. Прикладом може служити Велика мечеть Омара, яка була спочатку християнською церквою. Зведену на місці язичницького храму церкву зруйнували в VII столітті перси-сасаніди, а її залишки пізніше були перетворені на мечеть.


COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND