Віченца

Віченца

Віченца - велике місто в італійському регіоні Венето центр однойменної провінції. По цілому світі він відомий як місто Андреа Палладіо - великого архітектора залишив після себе численні пам'ятники. У 1994-му році «Вілли Андреа Палладіо» у Віченці були внесені до списку об'єктів Всесвітньої Культурної Спадщини ЮНЕСКО.


Віченца лежить на невеликій висоті над рівнем моря і з усіх боків оточена мальовничими пагорбами. Стара частина міста розташована біля злиття річок Баккільоне і Ретроне, а до складу муніципалітету входять також сільські поселення на околицях і район гори Монте Беріко.


Територія Віченци була заселена людьми ще за часів античності про що свідчать численні археологічні знахідки віком близько 3 тисяч років, що зберігаються в музеї Санта Корона. Саме ж місто було засноване між 7-м і 11-м століттями до н. е. на місці сучасної площі П'яцца делле Ербе а в середині 2-го століття до н. е. воно було захоплене римлянами і перетворене на колонію. Саме римляни дали місту назву Вічентія - «переможна». За часів Римської імперії тут вже були побудовані храми вілли Театр Берга і водопровід фрагменти якого збереглися на північ від Віченци в області Лоббіа. На площі П'яцца Дуомо можна побачити давньоримський Будинок Патриціїв а під кафедральним собором - руїни стародавніх осель і доріг. У ті роки Віченца була стратегічно важливим пунктом оскільки розташовувалася на жвавій дрозі між Міланом і Аквілеєю.

З приходом християнства у Вечінці з'являються великі церкви - базиліка Феліс і Фортунато храм Сан Джорджіо і абатство Сант Агостіно. В епоху Середньовіччя в місті правило сімейство Скалігерів яке перебувало при владі майже півтора століття а з 1404 по 1797-й роки Віченца адміністративно підпорядковувалася Венеції. Цей період був періодом миру і процвітання коли мистецтво досягло найвищого розмаху а економіка розвивалася прискореними темпами. У 16-му столітті у Віченці творив великий Андреа Палладіо, який створив видатні пам'ятки архітектури - базиліку Палладіо площу П'яцца дей Синьйорі віллу Капрі тощо. По його стопах пішов Вінченцо Скамоцці також залишив свій слід в історії міста.

Сьогодні Віченца є важливим промисловим центром в якому розвинені малий і середній бізнес. Місто займає третє місце в Італії з експорту в основному текстилю ювелірних прикрас і продуктів машинобудування. Віченцу навіть називають столицею переробки золота. Чимало розвинений тут і туризм - місто приваблює своєю культурною та історичною спадщиною.

Однією з головних визначних пам'яток Віченци є готична базиліка Палладіана, побудована в другій половині 16-го століття за проектом архітектора Андреа Палладіо на площі П'яцца дей Синьйорі. Вона виконана з білого каменю і привертає увагу своїми лоджіями. У роки Другої Світової війни базиліка значно постраждала під час бомбардувань міста, була перебудована, а в 2007-2009-му роках ретельно відреставрована.

Ще одне знамените творіння Палладіо - Палаццо К'єркаті 16-го століття, в якому сьогодні розміщується картинна галерея. Споруджувана як приватна резиденція, будівля складається з центральної частини і двох флігелів, а її фасад прикрашений двома рядами колон і вінцем статуй на даху.

Заслуговують уваги і численні вілли Палладіо, розкидані по місту і його околицях. Так, Вілла Ротонда вибудувана у формі хреста, вписаного в коло, і примітна своїми чотирма фасадами і куполом з отвором. Вілла Вальмарана, відома як Будинок Гномів, стоїть на схилі гори Монте Беріко. Своє прізвисько вона отримала через численні кам'яні скульптур карликів в навколишньому її парку. Інтер'єр вілли в 1757-му році був розписаний фресками Джамбаттіста Тьєполо і його сином. А Лоджія дель Капітано, що стоїть на площі П'яцца дей Синьйорі, прикрашена скульптурами Лоренцо Рубіні. Останнім проектом Палладіо у Віченці був Олімпійський театр - його будівництво почалося в 1580-му році, і було завершено вже після смерті архітектора. Це перший критий театр Європи.


З інших світських будівель Віченци варто оглянути Будинок Пігафетти, побудований у другій половині 15-го століття для знаменитого мореплавця Антоніо Пігафетти і дійшов до наших днів у незмінному вигляді, і Палаццо Леоні Монтанарі 17-го століття. В останньому сьогодні зберігається унікальна колекція російських ікон, єдина за межами Росії та України.

Не менш цікаві релігійні будови Віченци. Базиліка Феліче і Фортунато є пам'ятником ранньохристиянського мистецтва. Вона була закладена в 10-му столітті і отримала свою назву на честь святих, мощі яких зберігаються всередині. А на горі Монте Беріко стоїть величний храм, що будувався з 1428-го по 1703-й роки. Він складається з двох церков - одна виконана в готичному стилі, друга - в змішаному стилі бароко і класицизму.

Нарешті, варто відвідати один з численних музеїв Віченци. В історичному центрі міста поруч з церквою Санта Корона розташований Музей природи і археології, відкритий в 1991-му році. На віллі Гуісіолі знаходиться Музей опору, присвячений історії міста. У вищезгаданій картинній галереї Палаццо К'єркаті зберігаються роботи Тінторетто, Тьєполо, Чіми да Конельяно, Ван Дейка і Палладіо. Палаццо Весковіле займає Єпархіальний музей з колекцією безцінних церковних експонатів, а в Палаццо Тьєні відкрито ще одну картинну галерею з творами мистецтва 15-18-го століть. Також можна відвідати Музей Палладіо в Палаццо CISA (Міжнародному дослідному центрі архітектури Андреа Палладіо), де виставлені дерев'яні моделі, відливки, анімовані комп'ютерні моделі тощо.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND