Шкідники пеларгонії або як я боролася з невидимками

Шкідники пеларгонії або як я боролася з невидимками

Кажуть, мовляв пеларгонія - невибаглива рослина і її головна перевага в тому, що вона «несмачна» для більшості шкідників. Я теж так думала. «Ну, як виглядає білокрилка я знаю» - думала я - «якщо оглядати рослини частіше, то я побачу і німфи білокрилки і дорослих особин і зможу обробити цю справу Актарою».
Довго я була просто впевнена, що саме білокрилка і є найстрашніший ворог пеларгоній, не гребливий такий ворог, який жує все підряд. Навіть несмачну гірку цілющу герань. Але, виявилося, що таких «не гидких» і «всеїдних» набагато більше.


Хвороба чи шкідник?

Влітку мої пеларгонії стояли на вулиці, а по осені я почала заносити їх у будинок. Моя перша помилка полягала в тому, що я НЕ перевалювала їх у горщик з меншим об'ємом (хоча у мене всі горщики невеликі) і НЕ змінювала грунт. У підсумку разом з ґрунтом я внесла в будинок багато цікавого: від мурашок до гусениць. Наприклад, грибних комариків я виводила досить довго.
Поборів таки зграйки комариків, я вже було зітхнула з полегшенням: рослини чисті, місце всім знайшла. А кому не знайшла - вмовила чоловіка зробити мені стелаж з підсвічуванням.
Звідки братися напастям? Тепер вони в безпеці і можуть зимувати спокійно. Але не тут то було.


Спочатку на багатьох пеларгоніях почали жовтіти і відмирати нижні листочки. "Фігня" - думала я - "Осінь, рослини уповільнюють зростання, природне відмирання нижнього листя. Немає проблем. Скоро саме скінчиться ". В принципі, все, звичайно, так. І побажання та опадання нижнього листя восени (та й не восени) - це нормальний процес. Але, можливо, це не просто побажання і відмирання. Можливо, це початок якоїсь бяки. Однак, оглянувши листя зверху і не знайшовши на них білокрилки, я заспокоїлася.

А процес пішов далі. Листя вже не просто жовтки. Вони швидше набували сіро-коричневий колір, були сухими. Сохли, бурели по краях, опадали або висіли на висохлих стеблях не тільки нижнє листя, але і верхнє теж. І тільки свіже випущені листочки залишалися на вигляд цілком здоровими.

кліщ пеларгонії

сіро-буре сухе листя пеларгонії - результат роботи кліща

сіро-буре сухе листя пеларгонії - результат роботи кліща

Я полізла в інтернет читати, що відбувається і як з цим боротися.


В інтернеті безліч подібних фото. Люди запитують «Що з моєю геранню?», «Допоможіть врятувати пеларгонію», «Чим лікувати пеларгонію?» і т. п. У більшості випадків, дивлячись на подібну картину, радять обробити рослину системних фунгицидом. Так, на вигляд це дуже схоже на якесь грибкове захворювання. Я обробила пеларгонії фунгіцидом Алірін-Б. Сказати, що стало набагато краще я не можу, але процес відсушування листя трохи сповільнився. Я знову заспокоїлася, але ненадовго. Коли Алірін-Б допоміг не сильно, я спробувала заглушити цю «грибкову напасть» серією обробки Фітомпорином-М. Ефект був той же.

Особливо страждали плющолисті пеларгонії. Деякі сорти я так і не змогла врятувати: навіть зняті з материнських рослин черенки не хотіли вкорінюватися. Але, здається, я нарешті знайшла джерело проблем.

Кліщі - проблема не тільки фуксій і троянд. На пеларгонії кліщі поселяються теж!

Висмоктуючі соки з рослин кліщі - дуже маленькі! Їх не побачити неозброєним оком! Це не павутинні кліщі, які обплутують рослину такою павутиною, що й листя-то не видно. Це не червоні кліщі, які повзають по стовбуру рослини і про їх життя і міграції можна знімати кіно. Ці мікроскопічні кліщики розміром 0,2-0,5 мм не виявляють своєї присутності ніяк. Зате їх «роботу» ви побачите у всій красі.

Як і всі кліщі, (не кровосисні) вони віддають перевагу сухому повітру і спеці. З початком опалювального сезону в наших квартирах для них справжній рай! Сухо, тепло, дощу не буває, а рух повітря зведено до мінімуму.

Саме вони, висмоктуючи соки з листя, залишають після себе картину як після грибкового захворювання. Сухий коричнево-сірий лист, уповільнення зростання і розвитку рослини. Коли кліщі добираються до найніжніших верхніх листочків, ті чорніють, поникаю, повисають на стебнях.

Візьміть здоровий на вигляд лист з хворої рослини і подивіться крізь нього на сонячне світло. Якщо ви побачили більш світлі крихітні точки на аркуші, швидше за все, на цій рослині орудує кліщ.

Все починається з жовтуватих крапинок, потім в цьому місці вже виростають великі знецінені і висохлі ділянки, листя опадають, рослина гине.


якщо кліща вчасно не виявити і не знешкодити, буде приблизно така картина

Як врятувати пеларгонію?

Кліщі чутливі далеко не до всіх інсектицидів. Для них промисловість розробила спеціальну лінійку: акарициди. До них належать препарати Бітоксибациллін, Фітоверм, Акарін, Вертімек, Блискавка, Фуфанон, Кеміфос, Карбофос-500, Дітокс, Бі-58, Карате Зеон, Кунгфу, Антиклєч, Іскра-М, Актеллік, Омайт, Тіовіт Джет, Золон, Золон, Майон і, Обон, Об. Обробляти рослину від кліща «звичайними» інсектицидами марно!

Увага! Багато квітникарів кажуть, що кліщі дохнуть швидко, але з препаратами потрібно бути обережними. По-перше, вони можуть бути досить токсичними (у мене, наприклад, від Фуфанона голова моторошно болить. Та й пахнуть що Фуфанон, що Актеллік буквально на весь будинок!), а по-друге, кліщі швидко звикають до препарату, якщо його використовувати неправильно.

Здоров'я вашим рослинам!

Comments

Читаю-читаю і розлад, що сама недокумкала, а як же Ви їх перемогли все-таки? У найприємнішого мало від подібних відібрань у відчуттях. Як же люди можуть рятувати від такої гидоти? Минулого року стільки сортів втратила
... Знаєте, навіть і не подумала б, що це кліщ. Який же препарат допоміг, а то їх стільки, що і не знаю, що робити з вибором, в сенсі, що вибрати, щоб допомогло вже точно...


Дякую за відповідь.

Здрастуйте, Вероніка. Я труїла всю цю справу фітовермом (на той момент нічого більш забористого не знайшла). Начебто допомогло, тобто такого явного бурого всихання більше не було. Але радять обробку від кліщів проводити триразово з інтервалом на тиждень або 5 днів. Я билася з ними майже всю зиму. Купу сортів втратила. Вже навіть подумую, що від плюшок буду відмовлятися. Але з рештою подивлюся як ця зима пройде. Поки стовідсоткової впевненості, що я знайшла рішення цієї проблеми у мене немає

Роман, як любитель-садівник я Вам співчуваю, але Вам треба не тільки з білокрилкою боротися, але також гумористичні розповіді писати. Помираємо зі сміху. Успіхів Вам на всіх фронтах.

спасибі, звичайно, дуже приємно. Проблема тільки в тому, що я не Роман

Валерія, велике спасибі за цю статтю! Два дні тому поповнила колекцію новими сортами, одне череня опинилося з такими симптомами, як ви описуєте. Я спочатку навіть не зметикувала в чому справа - ну всихає лист - вилізуть нові. А зараз подивилася на просвіт - точно, кліщик, всі листочки в дрібних світлих плямах! Як вчасно я прочитала про ваші зловживання! Ось тепер думаю: напевно, краще викинути це чорняво, а збірку обробити для профілактики фітовермом.


Світлана, спасибі за лист! Я б на вашому місці почекала з викиданням. Кліщі не люблять вологості і прохолоди. Я б знайшла цьому черенку подібне місце і спробувала обробити акарицидами. Може бути Оберон, Ніссоран або щось подібне. Пошукайте в інтернеті сучасні засоби боротьби з кліщами. Може і врятуємо спільними зусиллями ваше чорняво. Шкода ж.

А чи не чули випадково про результати застосування бензилбензоату? Це мазь для боротьби з чесоточним кліщем. Безпечна для людини. Я десь бачила відгук, нею врятували рослини від білокрилки. Зараз шукаю чим рятувати свої пеларгонії... здається ми теж всихаємо від кліщів

Ні, такого не чула. І як ефект? У мене в цьому році ооооочень багато білокрилки. Травлю Іскрою і Актарою, але вона не дуже-то страждає. На вулиці у мене стоять квіти і поки була у від'їзді напав на них павутинний кліщик. Карбофос дуже швидко впорався з ним.

Валерія, спасибі за підтримку! Я вже встигла в паніці обробити все фітовермом на один раз. А зараз купила данський фуфанон-нова. Думаю, що він сильніший. А те хворе чорняво трохи ожило після фітоверму, з'явилася точка росту. Сподіваюся, що доб'ю того кліща)))))). Про новітні засоби в наших магазинах навіть не чули)))).

Хвороби і шкідники герані

Герань - надзвичайно толерантна рослина. Воно відоме тим, що є надійним і міцним, не потребує особливого догляду. Однак іноді можуть виникати проблеми зі здоров'ям квітки. На щастя, існує не так багато шкідників, яких приваблює герань, і більшість захворювань легко піддається лікуванню. Тому не поспішайте викидати свої чудові рослини.


Наслідки неправильного відходу

При вирощуванні в приміщенні до герані пред'являються особливі вимоги по догляду, що дозволяють забезпечити оптимальне зростання і запобігти захворюванням. Без належного догляду кімнатна герань вразлива для гнили і грибка. Ці недуги також можуть залучати деяких комах-шкідників, які зазвичай вражають інші кімнатні рослини.

Гниття герані відбувається при надмірному поливі. Герань краще переносить сухі ґрунти, ніж надмірно вологі. А надлишковий полив призводить до гниття рослини. Якщо ґрунт сухий на дотик на глибині від 10 до 15 см, можна поливати квітку. Якщо ж вона все ще злегка волога і прохолодна, рослині більше не потрібно води.

Вирощуйте кімнатну герань у горщиках з дренажними отворами для запобігання накопичення вологи на дні.

Порушення кольору виникає при неправильному освітленні. У домашньої герані, яка не отримує достатньо світла, буде менше квітів. Тримайте герань у місцях, де сонце світитиме більшу частину дня. Наприклад, на вікнах, що виходять на південь або захід. Якщо у вас немає відповідного вікна, перенесіть рослину на вулицю (влітку) на день або доповніть потреби квітки штучним освітленням. Крім того, до відсутності квітків можуть призвести наступні фактори:

 • Зниження температури повітря в приміщенні. Якщо герань замерзла, ніякого цвітіння очікувати не доведеться.
 • Занадто великий розмір горщика, в результаті чого рослина буде витрачати всі сили на розвиток.
 • Надмірне добриво. Герань, вирощена в приміщенні, зазвичай не вимагає частих добрив. Посадка герані в ґрунтовну суміш, яка містить 1 частину ґрунту, 1 частину піску і 1 частину торфу, забезпечить достатнє харчування для перших 2-3 місяців зростання. Після цього використовуйте водорозчинне добриво з азотно-калієвим складом в рівних пропорціях і з розрахунку 1 чайна ложка на 4 літри води. Якщо герань зберігається в приміщенні цілий рік, удобрюйте тільки в періоди зростання.
 • Брак поживних речовин у ґрунті.
 • Порушення обрізки втечі.

Неправильний догляд може призвести до хвороб. Наприклад, набряк виявляється у вигляді плям на листях, які згодом стають пробкоподібними і коричневими. Листя може пожовтіти і опасти. Набряк викликається надлишково мокрим, теплим ґрунтом і вологим, прохолодним повітрям або ж пов'язаний з тим, що коріння поглинає більше води, ніж листя. У результаті клітини набухають і лопаються. Тому уникайте надмірного поливу і гіпервентиляції в квартирі.

Побажання листя буває при недостатньому поливі, висихання також відбувається через недостатній полив рослини.

Варто пам'ятати, що будь-яке порушення правил догляду сприяє активізації збудників різних захворювань квітки.

Основні захворювання

Герань можуть атакувати різні захворювання, велика частина з них вражає листя і ствол рослини

Стовбур

Найчастіший ворог кімнатної герані - гниль. Частіше поразка відбувається в дуже спекотну погоду. Хвороба виникає, якщо рослина пересихає, а потім рясно поливається. Ознаки гнили - поява сірих, пухнастих плям на стовбурі і листях, якщо нічого не робити, рослина загине.

Стовбурова гниль починається з однієї або двох гілок, які показують, що рослина сохне. Наприкінці весь стебель стає чорним і залишається всього кілька листя. Всередині стебля судинні волокна залишаються неушкодженими, але опорна тканина навколо волокон руйнується. Першу профілактику можна провести ще на етапі розмноження, коли черенки обробляють фунгіцидами.

Захворювання чорна ніжка зачіпає чореньки і молоді рослини. Стеблі і черешки чорніють біля кореня. Гниття починається біля основи стебля і може поширюватися значно вище. Без лікування рослина засохне, загниє і загине. Симптоми швидко прогресують. Для лікування можна застосувати стерилізацію горшкової суміші та інструментів, також обробте чореньки фунгіцидом.

Їжа ґрунту може сповільнити поширення хвороби.

Листя

 • Листя найчастіше вражається грибком. На квітках пелюстки темніють по краях і передчасно засихають. Якщо вологість висока, скупчення суперечок можна виявити практично на всій поверхні рослини. Плями на листях різної форми, коричневого кольору.
 • На герані досить часто зустрічається і іржа. На нижніх поверхнях листя утворюються виразні червонуваті пустули у формі кола. Іржа може негативно вплинути на зональні сорти. Зараз вона поширюється повсюдно, особливо процвітає під час вологого літа або осені. Хвороба не дуже швидко заражає культуру, тому час вилікувати її є. Профілактика іржі - видалення заражених листя і обприскування фунгіцидом.
 • При бактеріальній плямистості пошкодження листя починається з нижньої сторони. Плями стають чітко окресленими протягом декількох днів, листя закручується всередину. Потім слід некроз і аркуш сохне. Іншим симптомом є те, що край аркуша в'яне, що призводить до кутуватості венозного малюнка. Листя з часом опадають.
 • Водянка часто зачіпає більш старе листя, і викликана вона безладним поливом. Якщо рослини досить сухі, а потім їх рясно поливають, гирла на задньому боці листя не завжди справляються зі своєю функцією і лопаються. Після цього вони черствіють і стають схожими на шрами.

Якщо вилучити всі листя, які виглядають непривабливо, то на їх місці виростуть нові. У нового листя таких проблем вже не буде.

Побажання нижнього листя герані може статися з однієї з наступних причин.

 • Недостатня кількість світла для нижньої частини рослини. Проблема виникає, якщо рослини розташовані занадто близько одна до одної або занадто далеко від джерела світла.
 • Рослини отримують мало води біля коріння. Хоча все сімейство пеларгоній може гнити в надмірно вологому середовищі, помилково думати, що їх потрібно тримати сухими біля коріння. При пересиханні стеблі стають твердими і деревними.
 • Рослини «тонуть» у воді. Занадто велика кількість рідини буде виключати надходження кисню в коріння, викликаючи їх загибель. За деякими даними, 90% кімнатних рослин гине від надмірного поливу. Ніколи не бійтеся вийняти рослину з горщика, щоб подивитися, що відбувається з корінням.

Шкідники

Крім захворювань, кімнатна герань також схильна до атак шкідливих комах.

 • Білокрилка. Це невеликий білий метелик, який завдає шкоди рослині. Доросла особина та її личинки споживають сік рослини, пошкоджуючи його. Листя стає безбарвним, погано виконує свої функції, і рослина поступово зникає.
 • Тля. Ці зелені мухи становлять ще більшу проблему, ніж білокрилки, оскільки вони можуть зруйнувати листя і швидко поширитися. Спеціальним спреєм обприскайте всю рослину, особливо під листям. Якщо можливо, найкраще ізолювати рослину, щоб зупинити поширення тлі. Або обприскати абсолютно всі квіти в будинку для їх захисту.
 • Сціариди. Це чорні мошки, яких можна побачити на поверхні ґрунту. Їхні личинки пошкоджують коріння. Вони можуть процвітати в торф'яних компостах, але зазвичай не настільки активні, щоб вбивати рослини. Їхній життєвий цикл триває протягом приблизно двох місяців на рік. А разом з мухами зникають і неприємності. Якщо ж часу чекати немає, будь-яких комах успішно знищують інсектицидами.
 • Гусениці. Точно сказати, яка саме гусениця може атакувати герань не можна, адже походять вони від найрізноманітніших комах. Харчуються листям, прогризаючи в них дірки. Заходи боротьби - ті ж інсектициди.

Черв'яки, равлики, слимаки і кліщі вражають герань досить рідко.

Лікування

Розгляньмо деякі вдалі методи того, як боротися з різними захворюваннями герані.

Хвороба

Заходи запобігання та лікування

Уникайте поливу зверху. Видаліть і знищте залишки врожаю. Щоб врятувати рослину, нанесіть фунгіцид.

Для боротьби з хворобами та їх профілактики купуйте здорові черенки або вирощуйте рослини з насіння. Після постановки діагнозу необхідно негайно позбутися заражених рослин, для того щоб унеможливити повторне інфікування. Уникайте верхнього поливу.

Купуйте здорові черенки від перевіреного виробника або вирощуйте рослини з насіння. Видаліть заражені рослини та чореньки.

Використовуйте стерильні носії для розмноження. Відмовтеся від заражених черенків, оскільки уражені кореневі чореньки пізніше розвивають кореневу гниль, яку знову доведеться лікувати.

Уникайте будь - яких пошкоджень рослин. Видаліть та знищте в'ядаючі квіти та листя. Розміщуйте рослини так, щоб забезпечити хорошу циркуляцію повітря і низьку вологість. Щоб реанімувати рослини, нанесіть фунгіцид. Використання тільки однієї хімічної речовини може призвести до розвитку популяцій, стійких до цієї хімічної сполуки. Не покладайтеся тільки на один хімікат.

Рослину необхідно забезпечити хорошою циркуляцією повітря. Уникайте переливу в прохолодну хмарну погоду.

Купуйте чореньки без хвороб. Не поливайте герань зверху і завжди тримайте поверхню листя сухою.

При такому захворюванні спробуйте обробити рослину фунгіцидом. Якщо результату немає, сміливо викидайте хворий екземпляр.

Закуповуйте здорові черенки і не використовуйте верхній полив. Відмовтеся від покупки герані в кінці сезону.

Вертициллезное увядание пеларгонии.

Використовуйте стерильну горшкову суміш і своєчасно знищуйте заражені рослини.

Купуйте рослини у перевірених виробників. На жаль, майже всі віруси не підлягають лікуванню.

Як захистити герань від хвороб і шкідників

Хвороби герані

Давайте з'ясуємо, як визначити те чи інше захворювання пеларгонії, і як ефективно його вилікувати. Зверніть увагу, що багато хвороб виникають через неправильний догляд в домашніх умовах, і якщо не виправити помилки утримання, їх лікування буде марним.

Хлороз

Якщо листя у герані почали змінювати колір, це часто свідчить про хлороз, тобто збій у процесі фотосинтезу через брак мінеральних підживлень. Якщо кайма листя стала світлою - це дефіцит азоту. Брак сірки виявляє себе рівномірним побажанням всієї рослини, включаючи стебла; магнія - появою плям між прожилками старого листя; заліза - пляма між прожилками молодого листя. При дефіциті фосфору на старих листках біля черешка утворюється жовта пляма, яка потім поширюється на весь аркуш.

Вилікувати це захворювання можна регулярним внесенням збалансованих комплексних добрив або конкретної речовини. Наприклад, при нестачі заліза вносять «Антихлорозин» (хелат заліза).

Водянка

Це фізіологічне захворювання, причиною якого служить не інфекція, а неправильні умови утримання, зокрема перелив, холод і підвищена вологість повітря. При водянці на нижньому боці листя з'являються набрякові вздуті ділянки. Щоб позбутися цієї хвороби, потрібно правильно доглядати квітку: скоротити полив і обприскування, при необхідності поліпшити дренаж. Приміщення має бути теплим і добре провітрюваним.

Бактеріальний опік

На листях пеларгонії з'являються висохлі ділянки, вони починають скручуватися і деформуватися. Пеларгонія припиняє розвиток.

Так як боротися з хворобою марно, зріжте повністю здорові ділянки для черенкування, а хвору рослину викиньте або спаліть.

Кільцева плямистість

Про це захворювання сигналізують світлі кільцеобразні плями на листях. Пізніше заражені листові пластини згортаються всередину або обвисають парасольками.

Без лікування квітка може загинути. Щоб врятувати його, зірвіть і знищте всі листя, які скрутилися або покрилися плямами, а рослину обробте фунгіцидами.

Болісна роса

Грибкова інфекція. Головний симптом - поява білого порошкоподібного нальоту на листиках.

Хвору герань слід обробляти фунгіцидами або колоїдною сірою, попередньо зірвавши заражене листя.

Чорна ніжка

Також грибкова хвороба, що вражає стебель: на рівні ґрунту з'являється темна пляма, потім чорна гниль швидко розростається, поки стебель не ламається і рослина не гине. Появу чорної ніжки у герані провокують занадто важкий ґрунт, перелив і поганий дренаж.

Не піддається лікуванню. Зріжте верхівку для вкорінення, решту можна викинути.

Фітофтороз

Якщо листя мляве і згортається, ніби при нестачі води, або на листях і стеблі з'явилися темні впалі плями - це фітофтороз. У сирому приміщенні на плямах до теж же з'являється білий пухнастий наліт. Найчастіше ця хвороба виявляється на пізніх стадіях, коли лікування вже неможливо.

Якщо вражено невелику ділянку, видаліть її і пересадіть рослину в новий ґрунт. Для профілактики та лікування використовують «Рідоміл», «Профіт Голд», «Превікур».

Сіра гниль

Сіру гниль визначають за мокнущими коричнево-сірими плямами на стеблях і листях пеларгонії. Часто гниль вражає рослину через надлишок азоту, парфуми, занадто вологі ґрунти і повітря.

Позбутися гнили можна зрізавши заражені ділянки і обробивши герань «Фундазолом». Також використовують «Вітарос». Під час черенкування зрізаний паросток можна поставити в розчин одного з цих препаратів для профілактики гнили.

Альтернаріоз

На нижній частині листової пластини з'являються бульбашки і плями з білесим нальотом. Лист поступово в'яне, жовтіє і, нарешті, опадає. Причиною хвороби найчастіше є надмірна вологість. Позбуваємося цієї проблеми, зірвавши хворе листя і обробивши герань «Рідомілом».

Іржа

Перший симптом - на листях з'являються світлі плями з темно-червоними точками. Під ними можна побачити коричневий наліт.

Якщо заражено невелику ділянку, її потрібно видалити, а пеларгонію двічі обробити фунгіцидами (з перервою в 2 тижні). В іншому випадку збережіть здорові частини для черенкування, а рослину знищте.

Вертицилезне в "ядіння

Хвороба може виникнути при нестачі вологи і занадто великій температурі повітря. Головний симптом - пожовкле і завядле листя і суцвіття.

Видаливши сухі частини рослини, збільште частоту поливу (не допускаючи переливів). Для профілактики можна використовувати «Триходермін».

Шкідники герані

Шкідники пеларгонії не тільки виснажують рослину, випиваючи соки і поїдаючи окремі частини, але і провокують появу інфекційних хвороб. Крім того, вони здатні швидко поширюватися, заражаючи інші рослини. Давайте дізнаємося, як з ними боротися.

Ще одна відповідь на питання, чому у герані скручується листя, - зараження тлей. Тля п'є сік рослини, послаблюючи його. Заражене листя починає згортатися і засихає. Паразити швидко розмножуються, і якщо не вжити заходів, можуть обліпити рослину цілком. Боротьба з ними передбачає видалення уражених частин і обробку «Фітовермом» або «Моспіланом».

Білокрилка

Ці білі мошки - небезпечні шкідники герані. Частіше вражають королівські сорти. Як позбутися білокрилки?

Видаліть листя, на якому паразитів найбільше, а рослину тричі полейте «Актарою» з інтервалом через тиждень. Також використовують «Конфідор» (обережно, препарат з сильним запахом, обробку краще проводити поза домом).

Павутинний кліщ

Про появу шкідника сигналізує поява ниточок павутини "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND