Пересадка юкки в домашніх умовах - практичне керівництво для новачків

Пересадка юкки в домашніх умовах - практичне керівництво для новачків

Пересадка юкки може виконуватися з кількох причин: необхідність переміщення з транспортувального горщика в постійний, грунт виснажений і вимагає заміни, коріння не поміщаються у виділений простір. Процес хоч і вимагає невеликої підготовки, але буде доступний для успішного виконання навіть новачкам. У поточній статті розглянемо, як пересадити юкку в домашніх умовах, а також, з якою періодичністю необхідно виконувати процедуру для кімнатної та вуличної рослини.


Юкка або фальшива пальма

Рослини з екзотичних країн досить добре вкоренилися в наших широтах, і зараз їх присутність в будинку або офісі не викликає подиву. Найбільш привабливі види, які не потребують особливого догляду і формування в процесі зростання. До таких рослин відноситься юкка або як її ще називають - помилкова пальма.


Квітка була привезена з Центральної Америки, а назву отримала за зовнішню схожість з пальмою. Вирощуючи юкку, не потрібно багато часу приділяти догляду і виконувати частий полив. Рослина надає перевагу помірній кількості вологи в ґрунті і разом з тим робить позитивний вплив на повітря в приміщенні: робить очищення від забруднень.

У більш ранній період людської історії, помилкову пальму використовували як сировину для виготовлення одягу, мила та інших предметів. Квітка також мала назву голка Адама, іспанський кинджал.

Юкка воліє перебувати на світлі і в теплі. Ідеальним варіантом для її розміщення стане вікно, що виходить на південь. Рослина добре переносить сухий клімат, а значить, її не потрібно надмірно поливати. Зволожувати землю необхідно тільки тоді, коли помітно її висихання. Обприскування листків проводять до 2-х разів на тиждень. Найважливішою умовою для благополучного зростання і розвитку юкки є правильна посадка і склад землі. Виходячи з цього, перед початком процедури слід ретельно вивчити вимоги і суворо їм слідувати.

Пересадка після придбання

Відразу після покупки потрібно пересадити кімнатну юкку в постійний горщик, оскільки транспортувальна ємність не підходить для тривалого розміщення квітки. Процес включає такі етапи:

Звільнення коренів від старого ґрунту. Щоб легко відокремити землю від корінців і не нашкодити їм у процесі, достатньо помістити рослину на 1 годину в ємність, наповнену водою.

Вилучення нижнього листя. Процедура виконується на розсуд власника, оскільки думки про її доцільність поділяються. Обрізка дозволяє знизити споживання поживних речовин нижньою частиною рослини і направити їх до верхівки.


Зміна води з повним видаленням грунту, що залишився. Щоб остаточно очистити коріння, можна трохи втратити квітку. Коренева система повинна залишитися цілою, інакше юкка буде довго адаптуватися до нових умов, а в деяких випадках може зовсім не пережити пересадку.

Підготовка ємності для посадки. Використовуваний горщик повинен бути правильної висоти, а за шириною - на 3 см більше, ніж транспортувальний.

Підготовка ґрунту для юкки. Його можна як придбати у вигляді готової суміші в магазині, так і приготувати самостійно. Якщо виконується покупка, то підійде субстрат для бійень або пальмових рослин. Юка любить нейтральні ґрунти, і цей факт слід враховувати. Самостійне приготування вимагає змішування однієї частини перегну з двома частинами піску, листового субстрату і чорнозему.

Створення дренажного шару. Крім спеціального покупного дренажу можна використовувати подрібнену цеглу, шматочки пінопласту, невеликі камінчики. Шар розташованого на дні матеріалу повинен бути не менше 3 см.

Висадка в горщик. Наповнюючи ємність ґрунтом, необхідно так розрахувати його кількість, щоб ствол рослини знаходився не глибше 2-х см під землею. В іншому випадку хибна пальма може погано рости або втратити стійкість. Занадто глибока посадка призводить до гниття коріння, а висока - загрожує випаданням з горщика.

Процедура завершена, наступна пересадка виконується, коли горщик стане малим для рослини.

Коли пересаджувати юку домашню

Вирощувана в горщику помилкова пальма однозначно потребує періодичної пересадки. Якщо її не виконувати, то це може призвести до неприємних наслідків:


 • тіснота коріння в малому горщику;
 • вироблення з ґрунту всіх поживних речовин.

У результаті рослина стає слабкою, перестає активно рости, втрачає привабливий зовнішній вигляд.

Молоду юкку рекомендується пересаджувати 1 раз на рік, оскільки коренева система квітки швидко зростає і незабаром починає відчувати тісноту в старому горщику. Нова ємність повинна бути на 3 см більше в діаметрі. Рослину п'ятирічного віку і далі пересаджують не частіше 1 разу на 3 роки. Горщик вже вибирають побільше з запасом обсягу.

Оптимальним часом для пересадки вважається кінець лютого - початок березня. У цей період рослина ще не злочинила до активної вегетації і зможе нормально перенести зміну «місця проживання». Якщо момент було втрачено, допускається зміна горщика у весняний і літній період. Осінь і зима не підходять для пересадки, оскільки юкка віддасть всі сили на вкорінення і не зможе нормально підготуватися до холодної пори року.

Пересадка юкки в домашніх умовах виконується методом перевалки, який включає наступні етапи:

 1. Підбір правильного за розміром горщика, діаметр якого буде як мінімум на 3 см більше попереднього.
 2. Укладання на дно ємності дренажного шару з використанням зазначених вище матеріалів.
 3. Засипання дренажного шару новим ґрунтом (не більше 2-х см у висоту).
 4. Вилучення юкки зі старого горщика разом з грудкою землі, в якій знаходиться коріння.

Розміщення квітки в більшому горщику і засипання решти простору підготовленим новим грунтом.


Від підживлень юкки слід деякий час утриматися, давши рослині час на адаптацію.

Пересадка череня

Розмноження юкки вегетативним методом вимагає дотримання певних умов і правил, які забезпечать благополучний розвиток відростку:

Місце зрізу на дорослій рослині обробляється подрібненим до порошкоподібного стану активованим вугіллям і розчином, що володіє антибактеріальним впливом.

Довжина череня не повинна перевищувати 15 см, в ідеалі вона становить 12 см.

Відросток поміщається у високу ємність, наповнену водою, яка доливається в міру випаровування. Повністю замінювати рідину не можна - це порушить мікрофлору рослини.


Коли молоде коріння череня досягне довжини 1 см і більше, квітку можна висаджувати в невеликий горщик.

Ґрунт для юкки використовується аналогічного складу, що і для дорослої рослини. Обов'язковою є наявність дренажного шару. Відросток присипається землею, яка потім злегка утрамбовується.

По завершенні процедури виконується полив рослини.

Коли пересаджувати юкку вуличну

Якщо ця квітка росте не тільки в будинку, а й на вулиці, то необхідно знати приблизні терміни пересадки у відкритому ґрунті. Оскільки юка досить невибаглива квітка, часта зміна розташування їй не потрібна.

Помилкова пальма, що росте на вулиці, пересаджується 1 раз на 20 років, тому лише у деяких садівників доходить до цього справа. Найкращим часом для виконання процедури є весна або осінь (кінець серпня - початок вересня).


Оскільки юкка знаходиться на одному місці тривалий час, її коріння займає великий простір. Зайнявшись пересадкою, необхідно обкопати землю навколо рослини в діаметрі не менше 1,5 метрів. Глибина також повинна бути не маленькою - 70-80 см.

Після вилучення з ґрунту відростки відокремлюють від кореневої системи і висаджують окремо. Саму рослину замочують у воді на 1 годину. За цей час викопується нова лунка на місці посадки. Її діаметр повинен бути трохи більше того простору, який займає коріння у вільному стані. Не зайвим буде на дно лунки покласти дренажний шар з битої цегли. Перед безпосереднім приміщенням юкки, землю поливають і дають воді ввібратися.

Після завершення процедури рослина знову поливається. А через деякий час, коли земля усяде, потрібно додати грунт у верхній шар. Якщо пересадка виконувалася восени, то на зиму помилкову пальму слід утеплити: для цього листя збираються в пучок, потім проводиться обв'язка тканиною або спеціальним агроволокном. Пристовбурне коло засипається опалим листям або травою.

Представлена в статті інформація допоможе зрозуміти, як пересадити юкку в інший горщик відразу після покупки або за запланованим графіком. Молоді рослини пересідають щороку, а дорослі раз на три роки. У відкритому ґрунті помилкова пальма може не змінювати свого розташування до 20 років. Також читайте статтю «Чому не цвіте юка садова».

Помилкова пальма або юкка: як пересаджувати в домашніх умовах і навіщо це потрібно?

Юкка - невибаглива рослина, але регулярної пересадки потребує для підтримки кольорового вигляду. Періодичність оновлення ґрунту - 1 раз на 2 роки. Як пересадити юкку в домашніх умовах: правильно вибрати час, місце і спосіб, щоб звести до мінімуму процес адаптації улюбленої пальми?

Аргументи на користь пересадки

Про купівельний субстрат

Часто працівники квіткових магазинів рекомендують пересаджувати юкку в інші горщики, міняти ґрунт. Це не примха, а раціональна рада. З оранжерей або теплиць рослину розвозять по магазинах у транспортувальних субстратах і горщиках.

Йдеться про особливий стерильний вид торфу, який ідеально підходить для вирощування квіткових культур у промислових масштабах. В оранжереї підтримується стабільна температура і вологість, субстрат не потребує поливу.

Далі відбувається ситуація, при якій пальму після покупки поливають. Перший, другий, десятий прийом води юка переносить нормально. Видимого дискомфорту немає. А тим часом торф стежиться, намокає, втрачає здатність пропускати повітря і стає ідеальним середовищем для розвитку гнилі. У юкки починають жовтіти і опадати листя. Рослина гине.

Після покупки помилкової пальми господарі обов'язково змінюють горщик і грунт. Використовують субстрати для кактусів, пальм, власноруч приготовлені суміші. Коріння повністю або частково звільняють від торфу, тобто метод перевалки не використовують.

Про період адаптації

Вдале придбання обов'язково викличе у адекватного кольорівода питання: коли пересаджувати пальму? Тут думки фахівців розходяться. Одні стверджують, що рослині необхідний час для адаптації до нових кліматичних умов і правильне рішення - витримати паузу в 3-4 дні.

Інші наполягають, що після купівлі юкка потребує термінової пересадки. Доводи переконливі: пальма вирощувалася в оранжереї, потім перебувала на оптовому складі, далі тіснилася на квітковому прилавку і, нарешті, потрапила до кінцевого споживача. Скільки стресів рослині довелося пережити? Невідомо. Правильне рішення - відразу після покупки пересадити юкку в нормальний грунт і створити всі умови для якнайшвидшого відпочинку та адаптації.

Вірно! Купівельний торф подвоїть період звикання пальми до нової обстановки. Затягування процедури на користь рослині не піде.

Планова пересадка

Серед початківців квітникарів широко поширена помилкова думка, що юкка не потребує періодичної пересадки. Ця омана може призвести до несприятливих для пальми наслідків.

 1. розростання кореневої системи і, як наслідок, тіснота горщика;
 2. виснаження і нездатність ґрунту живити рослину корисними речовинами.

Кінцевий результат - зниження імунітету і погіршення зовнішнього вигляду юкки.

Пересаджувати помилкову пальму потрібно один раз на два роки наприкінці лютого. Якщо з якихось причин час втрачено, припустимо - протягом всієї весни і літа. Позапланово кореневу систему краще не турбувати.

Восени і взимку юкку не чіпають, інакше вона кине всі сили для вкорінення в новому горщику і не зможе повноцінно відпочити. Знижений імунітет негативно позначиться на здоров'ї і зовнішньому вигляді рослини. Період адаптації займе не менше року.

Спосіб перевалки

Алгоритм дій

Коріння пальми неймовірно чутливі до умов зростання і будь-яких травм. Недбале ставлення обов'язково призведе до скидання листя і загибелі юкки. Як правильно провести пересадку, щоб рослина швидко прийшла до тями? Слід використовувати щадний спосіб - перевалку, тобто часткове збереження земляної коми навколо коріння.

Процес нескладний, важливо покроково виконати ряд простих дій:

 1. вибрати правильний горщик - ширше попереднього на 2-3 см;
 2. організувати дренажний шар (3,5-4 см);
 3. покрити дренаж шаром свіжої землі (до 2 см);
 4. розмістити всередині горщика юкку з рідним земляним комом;
 5. решту порожнечі заповнити новим поживним грунтом.

Залишилося вибрати для рослини місце з розсіяним світлом і без протягів. Прийнятна температура повітря в рамках 20-25 градусів тепла.

На замітку! Підгодовувати рослину добривами відразу після пересадки заборонено!

Дренаж

Помилкова пальма не терпить застоювання води. Коріння моментально загниває, викликаючи хворобу і загибель юкки. Наявність на дні горщика будь-якого інертного матеріалу для рослини не менш важлива, ніж правильно підібраний склад ґрунту.

Як дренаж використовують:

 • фракції керамзиту;
 • гравій;
 • шматки пінопласту;
 • бита цегла;
 • крупнозернистий пісок.

У транспортувальних горщиках дренаж не використовується. Надлишки води випливають через безліч отворів, розташованих на дні. Цей факт слід враховувати при поливі юкки відразу після покупки.

Склад ґрунту

Найпростіше купити готову суміш у магазині. Асортимент досить широкий. Слід вибирати склади для пальм, кактусів або фікусів.

Якщо в будинку є пісок, універсальний субстрат, дернова і листова земля, суміш можна приготувати самостійно, дотримуючись наступних пропорцій.

універсальний субстрат + пісок

листова земля + дернова земля + пісок + компост

Полив.

Головне завдання після перевалки юкки - не перезволожити ґрунт, щоб уникнути загнивання травмованих коренів. Доцільніше не долити землю, ніж заболотити. Дефіцит вологи в ґрунті краще компенсувати додатковим зволоженням повітря. Тоді юкка легше перенесе зміну обстановки.

Термінова позапланова пересадка

Під час збереження коренів

Екстрена, реанімаційна міра в основному застосовується при загниванні коренів помилкової пальми або виявленні в ґрунті шкідників. Про проблему юкка просигналізує скиданням листя, їх побажанням або розм'якшенням стовбура. Алгоритм дій дещо відрізняється від планової зміни ґрунту.

 1. юку акуратно виймають з квіткового горщика;
 2. коріння очищають від старої землі;
 3. видаляють підгнилі м'які частини;
 4. зрізи обробляють деревною золою, активованим вугіллям;
 5. пальму висаджують у новий горщик зі свіжим грунтом.

Поливають юкку тільки через 3 дні після пересадки (у разі виявлення гнили), даючи можливість зрізам підсохнути і затягнутися. Прямі сонячні промені та підживлення заборонені.

Розмивання кореневої системи - крайній захід, без якого звільнити коріння від старої земляної коми неможливо. В інших випадках воду краще не використовувати.

Укорінення черенків

Іноді вчасно виявити проблему і врятувати кореневу систему юкки не вдається. Розм'якшення, зміна кольору, поява порожнечі всередині одревісного стебля свідчать про те, що реанімувати пальму неможливо.

У цьому випадку треба зрізати здорові частини юкки і спробувати окремо їх вкоренити.

Початок процедури стандартний. Стебель ділять гострим ножем на частини довжиною близько 10 см. Череньки залишають на столі протягом 2 годин для підсушування зрізів і обробки деревним вугіллям.

Далі вибирають прийнятний варіант:

 1. Підготовлені частини стеблів у горизонтальному положенні наполовину заглиблюють у мокрий пісок, залишаючи на поверхні кілька сплячих нирок. Приблизно через місяць на пеньках з'являться відростки і коріння. Їх доведеться розділити і пересадити в нові горщики стандартним способом. Вийде відразу кілька молодих пальм.
 2. Черенки поміщають вертикально у воду, розраховуючи на появу паростків у верхній частині пнів. У цьому випадку кольоровод отримує одну слабковітну помилкову пальму.

На замітку! Поява коріння - довгий процес. Доведеться запастися терпінням не менше, ніж на 30 днів.

Укорінення відростків

Квітникарі знають, що молодими паростками (дітками) юкка розмножується вкрай неохоче, проте шанс виростити здорову пальму все ж є.

Для укорінення відростка використовують:

 • воду;
 • перліт;
 • вермікуліт;
 • пісок;
 • ґрунтовну суміш для пальми або кактусів.

Щоб прискорити появу коріння, використовують стимулюючі препарати типу Корнєвіна або Циркону згідно з анотацією на етикетці. Відростку створюють сприятливу обстановку: достатнє освітлення, тепло, вологе повітря.

Після появи міцних корінців молоду пальму пересаджують у відповідний за розміром горщик з дренажем і поживним ґрунтом.

Типові помилки

Поширені причини поганого вкорінення і, як наслідок, хворобливості кімнатної юкки:

 1. проведення пересадки в період спокою;
 2. повне очищення коріння від старої коми (не плутати з пересадкою після покупки);
 3. рясне заливання ґрунту водою;
 4. дефіцит розсіяного освітлення;
 5. відмова від застосування препаратів-стимуляторів зростання коріння.

І все ж, незважаючи на всі застереження, помилкова пальма особливих клопотів не приносить. Не потрібно боятися планової пересадки юкки в новий горщик. Зазвичай процедура закінчується швидкою адаптацією і поліпшенням зовнішнього вигляду рослини.

Автор: Марія Грім

Як правильно обрізати і вкоренити юкку продемонструє цей ролик:

А відповідь на питання: чому юкка не дає паростки можна подивитися тут:

Правильна пересадка юкки в домашніх умовах

Юкка - це дуже гарна рослина, яку досить часто вирощують в кімнатних умовах. Юкка є невибагливою рослиною, оскільки вона не вимоглива до догляду. Купуючи юкку в магазині, початківці квітникарі цікавляться: як пересадити юкку будинку самостійно?

Опис

Юкка або фальшива пальма родом з Мексики, сімейства Агавових. Існує близько 40 різновидів юкки. Рослина має довге листя, яскраво-зеленого кольору, яке може досягати до 100 см у довжину. У домашніх умовах кімнатна пальма виростає до 2 метрів у висоту. Помилкову пальму дуже часто можна зустріти в садочках, школах, офісах, вона відмінно доповнює інтер'єр своєю живописністю, а також чудово очищає повітря в приміщенні.

Юкку слід вирощувати в теплому і добре освітлюваному приміщенні, де низький рівень вологості. Горщик з помилковою пальмою рекомендується встановлювати на південне вікно. Поливати її слід помірно, обприскування потрібно проводити не більше двох разів на сім днів. Щоб юкка прекрасно себе почувала і розвивалася в домашніх умовах, для неї необхідно підібрати правильну ємність і склад ґрунту.

Пересадка юкки

Для того щоб пересадити юкку грамотно в нову ємність, потрібно дотримуватися деяких рекомендацій.

 1. Коли ви придбали рослину, її потрібно витягнути з ємності і помістити в широкий резервуар з водою, приблизно на 1 годину. Переміщення юкки в домашніх умовах необхідно проводити акуратно, не пошкоджуючи кореневу систему. Під час встановлення рослини в посуд з водою, стежте, щоб рідина заповнила всю землю, завдяки цьому можна прибрати ґрунт з коріння пальми.
 2. Потім потрібно за допомогою гострого леза зрізати нижні листочки. Це треба робити, для того щоб знизити споживання корисних речовин, і надати комплексне харчування верхній частині рослини.
 3. Після того, як ґрунт з магазинної ємності просочується вологою, його потрібно обережно прибрати, і потім ще кілька разів викуповувати в чистій водичці. Процедуру виконуйте обережно, щоб не пошкодити корінці. В іншому випадку помилкова пальма зазнає стрес, і буде довго адаптуватися, а може і зовсім не освоїтися до нового місця.
 4. Потім треба підготувати необхідний резервуар. Ємність слід підбирати високу, а її ширина повинна бути трохи більше попередньої, приблизно на 3 см.
 5. Субстрат для пересадки юкки можна застосовувати магазинний для пальм і драцен. Крім цього ґрунтовну суміш досить-таки просто приготувати своїми руками в домашніх умовах. Рослина позитивно ставиться до нейтрального ґрунту, це необхідно враховувати при пересадці домашньої пальми в новий горщик. Оптимальним складом ґрунту для юкки вважається: перегной (1 частина), чорнозем (2), пісок (2) і листова земля (2). Потім треба всі компоненти добре перемішати в окремій ємності, потім суміш можна використовувати і насипати в новий горщик.
 6. Також слід подбати про дренажний шар, який потрібно створити, перед тим, як заповнити горщик підготовленою сумішшю. Як дренаж можна скористатися дрібними шматочками цегли, дрібно нарізаною пінопластою, або купити в квітковому магазині спеціальний дренаж. Професіонали рекомендують створювати дренажний шар близько 3 сантиметрів.

Ще необхідно при пересадці враховувати одне вкрай важливе правило: стебель пальми дозволено поглиблювати не більше, ніж на два сантиметри. Оскільки якщо посадити юку дуже глибоко, коренева система може загнити. Але якщо рослину встановити вкрай високо над ґрунтом, то помилкова пальма не буде надійно триматися у вазоні.

Всі вище викладені поради потрібно виконувати в тому випадку, якщо вам потрібно здійснити пересадку юкки з магазинної земляної суміші на постійний грунт. Але, коли проводять пересадку рослини в домашніх умовах щороку, тут потрібно дотримуватися іншої техніки пересадки.

Якщо рослина потрібна пер "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND