Юкка - догляд у домашніх умовах, розмноження і пересадка

Юкка - догляд у домашніх умовах, розмноження і пересадка

Юкка, догляд за якою зовсім не складний, може стати окрасою саду і будинку. Є різні сорти, що відрізняються своїм зовнішнім виглядом, причому багато хто не схожий один на одного. Є кілька правил, яких важливо дотримуватися для здійснення правильного догляду.


Драцена юкка - опис

Ця рослина стосується сімейства Агавових, але іноді її зараховують до Драценових. До основних характеристик відносять наступну інформацію:


 1. Росте в тропічних і субтропічних територіях.
 2. Стовбур схожий на пальму, оскільки є коричневі чешуйки.
 3. Висота кімнатної юкки досягає приблизно 2 м, а в природі вона може досягати до 12 м.
 4. Довжина листя входить в межу 25-100 см, а ширина не більше 8 см. Вони є жорсткими на дотик і у деяких сортів присутні волокнисті нитки.
 5. Якщо за юкою догляд здійснюється правильно, то вона цвіте обширно і може бути більше 100 бутонів. Кольори пофарбовані в ніжні відтінки. За формою вони нагадує розкопаний дзвіночок.
 6. Коли цвітіння закінчується, то визріває плід, у якого форма коробочки, або товсті ягідки.

Різновиди юкки

У сімейство входить понад 40 видів, але на наших територіях можна вирощувати тільки 10 з них. Є поділ, який залежить від наявності або відсуства стебля. Найпопулярніші види юкки:

 1. Слонова. У народі називають її слоновою через те, що ствол схожий на ногу цієї тварини. Юкка слонова на вершині має численні втечі з листям, які розташовуються дуже щільно.
 2. Коротколиста. Цей вид називають ще деревоподібним або гігантським. У природі він росте на півдні-сході Каліфорнії і в Арізоні. Юкка коротколистна - дерево, яке досягає в довжину 4-9 м. Листя є коротким, твердим і густо розташованим.
 3. Філаментоза. У цього виду стовбур дуже маленький, тому його ще вважають безстебельним. Юкка філаментоза пристосована для вирощування в наших районах, оскільки вона переносить морози. Листя сіро-зеленого кольору мають дуже гострий кінець, а на краях велика кількість нитяних волокон.
 4. Сиза. Популярний вид чагарнику, який має невеликий стебель. Листя мають тонкі і завиті нитки. Кольоронос має кистевидні суцвіття з квітками дзвіночками. Юкка сиза росте в західній частині Америки.
 5. Алоелістна. Вид представлений або кулястим кущем, або невеликим деревом, у якого висота доходить до 8 м. Дорослі рослини мають багато гілок, на кінцях яких знаходяться щільні розетки волокнистого листя. Юка алоелістна має на краю свого листя колючий шип.

Як доглядати за юкою?

Є кілька особливостей, які варто враховувати для хорошого зростання і здорового стану.

 1. Освітлення. Для квітки юкки догляд у домашніх умовах передбачає організацію необхідного освячення. Найкраще горщик поставити на східне або західне вікно. Можна використовувати флуоресцентні лампи, які розміщуються над юкою на 30-60 см. Світло рослина повинна отримувати протягом 16 год.
 2. Температура. Для правильного відходу в теплу пору року температура повинна бути 20-25 градусів. Взимку значення не повинно бути вище 12 градусів.
 3. Підживлення. Юкка, відхід якої включає кілька важливих процедур, для хорошого зростання повинна отримувати розбавлені мінеральні добрива раз на 2-3 тижні. Можна використовувати настій листового перегною або кінського гною.

Ґрунт для юки

Для цієї рослини найкраще підходить пухкий і поживний грунт, у якого рівень рН 5,5-6,5. Ґрунт можна купити в садовому магазині або зробити самостійно. Рекомендується в обрану землю додати 3-4 шматочка деревного вугілля, а на дні повинен бути шар в 5-7 см дренажу, наприклад, річкового каміння або битої цегли. Підходяща земля для юкки може бути такою:

 1. По дві частини дернової і листової землі, гравію 3-4 мм в діметрі (цеоліт або крупнозернистий пісок), а ще додайте частину перегну.
 2. Дві частини універсальної грунтової суміші з магазину і по одній частині перепрілого компоста, гравій і кокосового субстрату.

Горщик для юкки

Щоб виростити красиву рослину, краще вибирати горщик з глини або кераміки з великими отворами, для стоку води. Ці матеріали хороші тим, що земля в них буде висихати рівномірно. Якщо для домашньої юкки обрано горщик з пластику, то поливати її потрібно буде рідше. Що стосується діаметра, то він повинен бути на пару сантиметрів більше транспортувального, щоб коріння не стосувалося стінок.

Як поливати юкку?

Щоб зрозуміти, як часто і сильно необхідно поливати квітку, варто враховувати вологість і температуру повітря, матеріал горщика і його розміри, а ще особливості ґрунту і висоту самої юкки. У літній час потрібно рясно поливати після того, як верхній шар (приблизно 5 см) висохне. Квітка юкка, догляд за якою важливо проводити за правилами, в холодний час поливаю рідше, щоб коріння не загнили.

Ще одна важлива процедура - обприскування. Використовувати краще воду кімнатної температури, яка була попередньо прокип'яченою. Під час обприскування горщик варто прибрати від прямих сонячних променів, інакше може виникнути опік. Добре відреагує юкка, догляд за якою не вимагає особливих зусиль, якщо під горщик поставити піддон зі змоченим гравієм.


Як обрізати юкку?

Щоб привести до ладу рослину, яка занадто зросла і для стимуляції появи нових гілок, необхідно проводити обрізання.

 1. Приступати до процесу краще, до настання періоду активного зростання, це лютий-березень.
 2. Обрізка юки може проводитися тільки, якщо ствол досягає в діаметрі мінімум 5 см.
 3. За день до процедури необхідно рясно полити рослину відстійною водою.
 4. Місце зрізу має бути на 9-12 см. нижче від крайніх листків. Стовбур, що залишився, повинен бути висотою 20-25 см.
 5. Для правильного відходу зріз присипте подрібненим вугіллям. Горщик поставте в тепле місце, але не надто освітлене. Тиждень її не можна поливати і бризкати. Через 2-3 тижні повинні з'явитися перші нирки. З усіх потрібно буде залишити тільки 2-3 шт.

Як пересадити юкку?

Садові види у відкритому ґрунті можуть рости на одному місці приблизно 20 років, а ось кімнатні сорти необхідно пересаджувати раз на два роки. Є ряд правил, які слід знати і врахувати:

 1. Пересадка юкки повинна пересідати навесні або влітку.
 2. Виберіть кашпо, яке має на три сантиметри бути більшим, ніж диметр кореневої коми.
 3. Необхідно акуратно дістати рослину, намагаючись не пошкодити кореневу систему. Якщо потрібно, то гарненько полийте землю, щоб вона розм'якшилася.
 4. Перед посадкою коріння рекомендується замочити у воді на годину, а після приміщення в новий грунт, юкку обов'язково полейте.
 5. Протягом двох тижнів важливо проводити підживлення. Горщик слід поставити подалі від протягання.

Як розмножити юкку?

Є кілька способів розмноження, що дозволяють розсадити квітку і здійснювати за нею догляд:

 1. Насіння. Готується суміш з рівних частин піску, листової та дернової землі. Насіння потрібно сіяти відразу після збору і накрити склом. Регулярно зволожуйте землю і провітрюйте, не забуваючи протирати скло від вологи, що утворилася. Паростки з'являться приблизно через 30 днів. Коли сіянці зміцніють їх пікіруйте в горщики заввишки 6 см.
 2. Стовбур. Розмноження юкки проводять за допомогою відрізків стовбура, довжина яких повинна бути більше 20 см. Проводити процедуру варто влітку. Гілки потрібно опустити у вологий субстрат з піску і торфу. Ємність повинна перебувати на свіжому повітрі в тіні. Для правильного відходу накрийте черенки плівкою і тримайте при температурі 20-24 градуси. Коріння сформується через 1-2 міс. Місця зрізів на батьківській рослині змажте садовим варом.
 3. Чореня. Для цього варіанту розмноження, необхідно зрізати верхнє чорняво і потримати його пару годин на повітрі. Після його ставлять в кип'ячену воду або у вологий пісок. Коли сформуються корені, проводиться пересадка.

Як розсадити юкку?

При регулярному підживленні зростання істотно зростає. Молоді розетки, що утворилися, можна розсадити, але це не можна робити відразу, оскільки вони повинні вирости і зміцніти. Їх можна залишити зимувати. Розмноження пальм юкки - непросте завдання і діяти потрібно так:

 1. Дочірню розетку акуратно розкопайте і відокреміть молоду розетку з частиною материнського кореня. Зріз слід обов'язково підсушити і обробити золою.
 2. Якщо коріння немає і воно слабке, то присипати їх квітковим стимулятором, посадити відросток і закрити його пластиковою пляшкою.
 3. Стару рослину можна розділити на окремі стеблеві черинки і розсадити.

Помилкова пальма або юкка: як пересаджувати в домашніх умовах і навіщо це потрібно?

Юкка - невибаглива рослина, але регулярної пересадки потребує для підтримки кольорового вигляду. Періодичність оновлення ґрунту - 1 раз на 2 роки. Як пересадити юкку в домашніх умовах: правильно вибрати час, місце і спосіб, щоб звести до мінімуму процес адаптації улюбленої пальми?

Аргументи на користь пересадки

Про купівельний субстрат

Часто працівники квіткових магазинів рекомендують пересаджувати юкку в інші горщики, міняти ґрунт. Це не примха, а раціональна рада. З оранжерей або теплиць рослину розвозять по магазинах у транспортувальних субстратах і горщиках.

Йдеться про особливий стерильний вид торфу, який ідеально підходить для вирощування квіткових культур у промислових масштабах. В оранжереї підтримується стабільна температура і вологість, субстрат не потребує поливу.


Далі відбувається ситуація, при якій пальму після покупки поливають. Перший, другий, десятий прийом води юка переносить нормально. Видимого дискомфорту немає. А тим часом торф стежиться, намокає, втрачає здатність пропускати повітря і стає ідеальним середовищем для розвитку гнилі. У юкки починають жовтіти і опадати листя. Рослина гине.

Після покупки помилкової пальми господарі обов'язково змінюють горщик і грунт. Використовують субстрати для кактусів, пальм, власноруч приготовлені суміші. Коріння повністю або частково звільняють від торфу, тобто метод перевалки не використовують.

Про період адаптації

Вдале придбання обов'язково викличе у адекватного кольорівода питання: коли пересаджувати пальму? Тут думки фахівців розходяться. Одні стверджують, що рослині необхідний час для адаптації до нових кліматичних умов і правильне рішення - витримати паузу в 3-4 дні.

Інші наполягають, що після купівлі юкка потребує термінової пересадки. Доводи переконливі: пальма вирощувалася в оранжереї, потім перебувала на оптовому складі, далі тіснилася на квітковому прилавку і, нарешті, потрапила до кінцевого споживача. Скільки стресів рослині довелося пережити? Невідомо. Правильне рішення - відразу після покупки пересадити юкку в нормальний грунт і створити всі умови для якнайшвидшого відпочинку та адаптації.

Вірно! Купівельний торф подвоїть період звикання пальми до нової обстановки. Затягування процедури на користь рослині не піде.


Планова пересадка

Серед початківців квітникарів широко поширена помилкова думка, що юкка не потребує періодичної пересадки. Ця омана може призвести до несприятливих для пальми наслідків.

 1. розростання кореневої системи і, як наслідок, тіснота горщика;
 2. виснаження і нездатність ґрунту живити рослину корисними речовинами.

Кінцевий результат - зниження імунітету і погіршення зовнішнього вигляду юкки.

Пересаджувати помилкову пальму потрібно один раз на два роки наприкінці лютого. Якщо з якихось причин час втрачено, припустимо - протягом всієї весни і літа. Позапланово кореневу систему краще не турбувати.

Восени і взимку юкку не чіпають, інакше вона кине всі сили для вкорінення в новому горщику і не зможе повноцінно відпочити. Знижений імунітет негативно позначиться на здоров'ї і зовнішньому вигляді рослини. Період адаптації займе не менше року.

Спосіб перевалки

Алгоритм дій

Коріння пальми неймовірно чутливі до умов зростання і будь-яких травм. Недбале ставлення обов'язково призведе до скидання листя і загибелі юкки. Як правильно провести пересадку, щоб рослина швидко прийшла до тями? Слід використовувати щадний спосіб - перевалку, тобто часткове збереження земляної коми навколо коріння.


Процес нескладний, важливо покроково виконати ряд простих дій:

 1. вибрати правильний горщик - ширше попереднього на 2-3 см;
 2. організувати дренажний шар (3,5-4 см);
 3. покрити дренаж шаром свіжої землі (до 2 см);
 4. розмістити всередині горщика юкку з рідним земляним комом;
 5. решту порожнечі заповнити новим поживним грунтом.

Залишилося вибрати для рослини місце з розсіяним світлом і без протягів. Прийнятна температура повітря в рамках 20-25 градусів тепла.

На замітку! Підгодовувати рослину добривами відразу після пересадки заборонено!

Дренаж

Помилкова пальма не терпить застоювання води. Коріння моментально загниває, викликаючи хворобу і загибель юкки. Наявність на дні горщика будь-якого інертного матеріалу для рослини не менш важлива, ніж правильно підібраний склад ґрунту.

Як дренаж використовують:


 • фракції керамзиту;
 • гравій;
 • шматки пінопласту;
 • бита цегла;
 • крупнозернистий пісок.

У транспортувальних горщиках дренаж не використовується. Надлишки води випливають через безліч отворів, розташованих на дні. Цей факт слід враховувати при поливі юкки відразу після покупки.

Склад ґрунту

Найпростіше купити готову суміш у магазині. Асортимент досить широкий. Слід вибирати склади для пальм, кактусів або фікусів.

Якщо в будинку є пісок, універсальний субстрат, дернова і листова земля, суміш можна приготувати самостійно, дотримуючись наступних пропорцій.

універсальний субстрат + пісок

листова земля + дернова земля + пісок + компост

Полив.

Головне завдання після перевалки юкки - не перезволожити ґрунт, щоб уникнути загнивання травмованих коренів. Доцільніше не долити землю, ніж заболотити. Дефіцит вологи в ґрунті краще компенсувати додатковим зволоженням повітря. Тоді юкка легше перенесе зміну обстановки.

Термінова позапланова пересадка

Під час збереження коренів

Екстрена, реанімаційна міра в основному застосовується при загниванні коренів помилкової пальми або виявленні в ґрунті шкідників. Про проблему юкка просигналізує скиданням листя, їх побажанням або розм'якшенням стовбура. Алгоритм дій дещо відрізняється від планової зміни ґрунту.

 1. юку акуратно виймають з квіткового горщика;
 2. коріння очищають від старої землі;
 3. видаляють підгнилі м'які частини;
 4. зрізи обробляють деревною золою, активованим вугіллям;
 5. пальму висаджують у новий горщик зі свіжим грунтом.

Поливають юкку тільки через 3 дні після пересадки (у разі виявлення гнили), даючи можливість зрізам підсохнути і затягнутися. Прямі сонячні промені та підживлення заборонені.

Розмивання кореневої системи - крайній захід, без якого звільнити коріння від старої земляної коми неможливо. В інших випадках воду краще не використовувати.

Укорінення черенків

Іноді вчасно виявити проблему і врятувати кореневу систему юкки не вдається. Розм'якшення, зміна кольору, поява порожнечі всередині одревісного стебля свідчать про те, що реанімувати пальму неможливо.

У цьому випадку треба зрізати здорові частини юкки і спробувати окремо їх вкоренити.

Початок процедури стандартний. Стебель ділять гострим ножем на частини довжиною близько 10 см. Череньки залишають на столі протягом 2 годин для підсушування зрізів і обробки деревним вугіллям.

Далі вибирають прийнятний варіант:

 1. Підготовлені частини стеблів у горизонтальному положенні наполовину заглиблюють у мокрий пісок, залишаючи на поверхні кілька сплячих нирок. Приблизно через місяць на пеньках з'являться відростки і коріння. Їх доведеться розділити і пересадити в нові горщики стандартним способом. Вийде відразу кілька молодих пальм.
 2. Черенки поміщають вертикально у воду, розраховуючи на появу паростків у верхній частині пнів. У цьому випадку кольоровод отримує одну слабковітну помилкову пальму.

На замітку! Поява коріння - довгий процес. Доведеться запастися терпінням не менше, ніж на 30 днів.

Укорінення відростків

Квітникарі знають, що молодими паростками (дітками) юкка розмножується вкрай неохоче, проте шанс виростити здорову пальму все ж є.

Для укорінення відростка використовують:

 • воду;
 • перліт;
 • вермікуліт;
 • пісок;
 • ґрунтовну суміш для пальми або кактусів.

Щоб прискорити появу коріння, використовують стимулюючі препарати типу Корнєвіна або Циркону згідно з анотацією на етикетці. Відростку створюють сприятливу обстановку: достатнє освітлення, тепло, вологе повітря.

Після появи міцних корінців молоду пальму пересаджують у відповідний за розміром горщик з дренажем і поживним ґрунтом.

Типові помилки

Поширені причини поганого вкорінення і, як наслідок, хворобливості кімнатної юкки:

 1. проведення пересадки в період спокою;
 2. повне очищення коріння від старої коми (не плутати з пересадкою після покупки);
 3. рясне заливання ґрунту водою;
 4. дефіцит розсіяного освітлення;
 5. відмова від застосування препаратів-стимуляторів зростання коріння.

І все ж, незважаючи на всі застереження, помилкова пальма особливих клопотів не приносить. Не потрібно боятися планової пересадки юкки в новий горщик. Зазвичай процедура закінчується швидкою адаптацією і поліпшенням зовнішнього вигляду рослини.

Автор: Марія Грім

Як правильно обрізати і вкоренити юкку продемонструє цей ролик:

А відповідь на питання: чому юкка не дає паростки можна подивитися тут:

Як правильно пересадити юкку в домашніх умовах?

Гарна рослина юкка дуже схожа на безтурботну дівчину з завзятим хвостом. І щоб ця краса залишилася надовго, важливо правильно доглядати за «помилковою пальмою», вчасно пересаджувати і підгодовувати. Як це робити - тема сьогоднішньої розмови.

Навіщо і коли потрібна пересадка?

Регулярна пересадка потрібна будь-якій домашній рослині. У цього є кілька причин.

Невідповідний субстрат у магазинному квітковому горщику

Самі продавці в магазинах радять після покупки пересадити рослину в інший ґрунт і горщик.

Причина в транспортувальному субстраті - стерильному торфі, який використовується для промислового вирощування квітів.

Йому не потрібен полив. Вдома ж ми насамперед поливаємо нову рослину. Поступово торф спресовується, не пропускає повітря, намокає і стає сприятливим середовищем для розмноження грибка. Юка починає гнити. Правильною вважається пересадка відразу ж після покупки, незалежно від пори року: після покупки рослину можна пересаджувати навіть взимку. Звичайно, це буде великий стрес для квітки, але зате пізніше він оцінить цю турботу.

Зростання рослини

Зростає не тільки надземна частина квітки, а й коренева система. З часом корінням стає тісно, це призводить до уповільнення зростання листя і його побажання. Крім того, чим більше коріння в горщику, тим менше землі, тобто поживних речовин юкке отримувати нізвідки. Зазвичай кімнатну юкку в перші два роки пересаджують наприкінці кожного лютого або пізніше.

Наступна планова пересадка - в четвертий рік зростання, потім в шостий. Далі - раз на 3 роки.

Несприятливим часом для планової пересадки з перевалкою земляного кореня вважається осінь і зима. Горщик щоразу береться на кілька сантиметрів більше попереднього. Певні проблеми з плановою пересадкою можуть виникнути, якщо юкка велика. Але це проблеми фізичного плану - важкий земляний ком з пальмою потрібно акуратно дістати і перенести в новий горщик. В іншому ж технологія така ж.

Реанімація рослини після хвороби, підмерзання, загнивання коренів від переливу

Визначити, що рослина захворіла, допоможе її зовнішній вигляд. Про те, що згнили коріння, швидше за все, розповість ствол - він почне падати. При аварійній ситуації та підмерзанні квітка листя після відтоювання перетвориться на слизьку кашу. Таким же буде ствол під корою. Від причини залежатимуть спосіб пересадки: якщо в ґрунті шкідники або гниль, то простіше розмножити рослину здоровим череням від стовбура. Якщо ж юкка замерзла зверху, то в неї могло залишитися цілим коріння, тоді надземну частину обрізають повністю, а коріння залишають.

Вибір горщика і ґрунту

Горщик для юкки вибирають керамічний або пластмасовий. Чим більше пальма, тим важче буде справлятися з важким керамічним горщиком. Але в ньому квітку комфортніше, оскільки вона рівномірно прогрівається і просихає. Кожна нова ємність повинна бути більше прикореневого земляного кома на 3-4 см. Висоту горщика рекомендують брати більше, ніж ширина в 2-2, 5 рази. Головне, щоб були дренажні отвори. Непогано, якщо купите горщик з автополивом, що дозволяє визначити кількість вологи в субстраті.

Підбираючи склад ґрунту, не забудьте і про дренажну суміш. Це може бути купівельний перліт або вермікуліт. Але можна пошукати у дворі биту цеглу, дрібний керамзит, великий пісок, гравій. Деякі квітникарі використовують навіть шматки пінопласту. Головне, щоб це був інертний матеріал, який не затримує зайву воду в горщику. Стосовно самого ґрунту, є кілька варіантів, які підходять для «помилкової пальми»:

 • готовий магазинний грунт для пальм або драцени;
 • для різноманітності ґрунту до цього ґрунту можна додати пісок, вулканічну породу перліт або мінерал вермікуліт;
 • 7 частин універсального ґрунту змішати з 3 частинами піску;
 • листову землю змішати з піском, компостом і дерном у співвідношенні 2: 2: 1: 2;
 • замість компоста кількість дерну збільшують на частину.

Як пересаджувати?

Відповідь на питання «як пересадити юкку?» залежить від того, навіщо її пересаджують. Щоб провести правильно пр "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND