Вітебськ

Вітебськ

Вітебськ - місто на північному сході Білорусі розташоване на річці Західна Двіна. Це друге найдавніше місто країни після Полоцька і четверте за чисельністю населення.

Свою назву місто бере від річки Вітьба в гирлі якої Вітебськ був заснований княгинею Ольгою в 974 році згідно з літописом Михайла Панцирного. У середині XII століття Вітебськом правили полоцькі князі Васильковичі а в 1160-70 рр. - смоленський князь Давид Ростиславович. З 1180 року Вітебським князем був Брячислав Василькович на дочці якого був одружений князь Олександр Невський. Останнім питомим князем був Ярослав Васильович який у 1318 році видав свою доньку за Ольгерда сина великого князя литовського Гедиміна. З цього часу Вітебськ входить до складу Великого князівства Литовського а потім до 1772 р. Речі Посполитої. В результаті першого розділу Речі Посполитої в 1772 Вітебськ увійшов до складу Російської імперії.


Важливим етапом історії Вітебська була і війна 1812 року. З 16 липня по 26 жовтня 1812 місто було зайняте французькими військами. У будівлі Губернаторського палацу на Успенській Гірці розташовувалася ставка Наполеона. У другій половині XIX століття відкривалися навчальні заклади бібліотеки невеликі промислові підприємства активно функціонувала торгівля. Перші десятиліття ХХ століття принесли місту розквіт культурного життя. Місто стає великим промисловим центром Білоруської РСР. Під час Другої Світової війни місто сильно постраждало: було знищено 93% житлового фонду міста. З 27 липня 1990 року Вітебськ - у складі незалежної Білорусі.

Пам "ятки та екскурсії

Вітебськ налічує 233 об'єкти, включених до Державного списку історико-культурних цінностей. З них 219 об'єктів архітектури, 6 - археології, 8 - історії. Відреставровані будівля колишньої Ратуші, яка неодноразово піддавалася руйнуванню, костел Святої Варвари, Покровський собор, Благовіщенська церква. Тривають роботи з відновлення Успенського собору, Свято-Воскресенської церкви; реставрується пам'ятка архітектури XVIII століття «Лабази».

Місто увійшло в історію як один з головних центрів художнього авангарду. З Вітебськом тісно пов'язана творчість художників І.Рєпіна, Ю.Пена, М.Шагала, К.Малевича. У різний час в місті працювали І.Трутнєв, М.Добужинскй, Л.Лисицький, Р.Фальк. З життям і творчістю М.Шагала пов'язані ті, що дійшли до нас, художнього училища, на його честь встановлені пам'ятники, відкрито Арт-центр М.Шагала.

У місті працюють обласний краєзнавчий і художній музеї, музей приватних колекцій, літературний музей, музей М. П. Шмирьова, музей Воїнов- інтернаціоналістів, Арт-центр і будинок - музей М. Шагала, музей-садиба І. Рєпіна, виставковий зал Спілки художників.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND