Як сформувати крону грошового дерева - вирощуємо бонсай з товстуни

Як сформувати крону грошового дерева - вирощуємо бонсай з товстуни

Щоб товстунка або грошове дерево було добре оформлено і виглядало красиво на вікнах квартир, будинків і офісів, необхідно і періодично прищипувати втечі, і обрізати як молодий, так і дорослий куст.


Домашня товстунка слабо гілиться, її довгі і тонкі гілки погано деревніють і не можуть витримувати важке листя. Гілки звисають і часто ламаються або тягнуть за собою горщик з кореневою системою. Ми розповімо, як формувати грошове дерево в горщику в домашніх умовах, щоб воно не падало з підвіконня і не ламалося.


Способи обрізки

До того, як обрізати грошове дерево, якщо воно сильно заросло, потрібно добре оглянути і вивчити куст. Зрізаючи дрібні гілочки, надрізи роблять впритул втечі або прямо по довжині стовбура, дотримуючись акуратності для виключення попадання гнили всередину. Потрібно визначити, які будуть підрізатися стеблі, відокремлюватися листки і зачатки на відростці з метою формування гілок.

Робота з дорослим рослиною

Зазвичай залишають дрібні листки на кінцях гілок (втечі), інші видаляють (оскільки вони призводять до загнивання тканин), крім тих, які ростуть знизу на деревенніючому стовбурі. Вони опадуть з часом самі, а стовбур залишиться красивим, без шрамів і ямок. Поступово видаляють зайві втечі на кожній гілочці, залишаючи рівень зрізу вище сплячої нирки росту на кілька сантиметрів. Вона необхідна для подальшого активного розвитку квітки. Великі листя видаляють для створення доступу світла до крони зсередини.

При повторній обрізці почнуть розвиватися щільно розміщені зачатки. Після того, як буде проведена обрізка красули, дають можливість обсохнути зрізам до отримання плівки, їх не замазують, щоб там не розвивалася гниль. Зрізані гілки і листя дбайливо відокремлюють, використовуючи пінцет або довгі щипці.

Рекомендується підстригати грошове дерево щотижня, щоб воно набуло округлу форму. Тоді листки будуть дрібнішими, а форма рослини - красивішою, при цьому куст оновлюється, а нові втечі посилено зростають. Використовують для стрижки гострий ніж або садовий секатор після стерилізації спиртом.

Важливо. Обрізка грошового дерева в домашніх умовах повинна проводитися в стані спокою вегетативної системи, щоб не пошкодити розвитку рослини.

Робота з молодою рослиною

Підрізати грошове дерево, щоб був широкий ствол, а вірніше, формувати його потрібно в юному віці рослини. Найважливіше для саджанців - це «правильний» горщик. Потрібно вибирати невеликий глибини, широкий і плоский, але важкий контейнер, в який висаджують тільки один саджанець. Якщо в ньому будуть рости кілька відростків, то в одному контейнері утворюються суцільні зарості. Кущі заважатимуть один одному довгими, тонкими гілками. При цьому їх буде ще й мало для формування крони.


Ширина горщика повинна відповідати ширині крони, а його важка вага не дозволить дорослій рослині з довгими гілками перекидатися і падати на пол. У високому і занадто широкому горщику з великою кількістю землі стрижневий корінь буде тягнутися вниз, а ствол рослини - вгору, при цьому він стане тоненьким і слабким.

Не потрібно забувати про те, що в ґрунті повинні знаходитися маленькі камінчики або гравій. Щоб отримати бонсай з грошового дерева, його потрібно часто пересаджувати - культура це любить. Під час чергової пересадки оновлюється ґрунт і коренева система. Довгий корінь при необхідності роблять коротшим за допомогою гострого і чистого ножа (секатора) або ножиць, потім висаджують в оновлений грунт і поливають відповідно до графіка. Після обрізки втовщених корінців, нові будуть тоншими, вони ростуть компактніше.

Важливо знати. Чутливу кореневу систему потрібно оновлювати при пересадці молодого куща не частіше 2-х разів на рік, дорослого - один раз кожні 5 років. Усувають коріння тільки на 1/3 довжини, не зачіпаючи свіжих корінців.

Оскільки потрібно обрізати молоде грошове дерево, щоб воно росло красиво, то цю процедуру слід проводити з нижніми гілочками, близькими до стебля. Рослина рухатиметься у вказаному вами напрямку, стовбур буде товстим, а крона - широким. У маленького дерева, висотою 15 см, відщипують 2 листки зверху або більше, залишаючи на кінці гілки 2 листки покрупніше. При появі пізніше 2-х пар листків, повторно не прищипують, а однієї пари - процедуру проводять повторно.

Вирощування бонсая з товстунки

Щоб отримати бонсай з товстуни, потрібно підібрати відповідний контейнер. Для куща з товстою втечею і листям купують глибокий контейнер, менш хмарного відростку - неглибокий. Вони повинні бути з дренажними отворами, на які накладають зверху шматочки вінілової сітки для виключення вимивання ґрунту з резервуара. На кожній стороні отвори поміщають петельки з дроту, довжиною до 6-7 см, кінці яких пропускають в нього і загибають, а петельками притискають сітку. Таким же чином закріплюється опорний дріт для фіксації стовбура дерева при посадці.

Далі проводяться наступні роботи:

 • Зі старого горщика вилучають куст, видаляють землю з коріння, підрізають їх, усувають гнилі і великі, зростаючі вниз.
 • Ножицями зрізають тонкі гілки без листя, не забуваючи про чергування гілок.
 • Насипають трохи землі на шар дренажу і акуратно поміщають куст у резервуар, фіксуючи опорним дротом.
 • Досипають ґрунт, залишаючи трохи місця для розподілу по його поверхні добрив (за інструкцією), мха або дрібних камінців. Ще трохи місця до межі ємності має залишитися, щоб при поливі вода не переливалася за її краї.
 • Поливають рослину до появи води в піддоні, яку пізніше зливають. Ставлять квітку на освітлене місце.

Надалі зволожують землю тільки при підсиханні її верхнього шару. Оскільки листя відразу вбирають воду, то сигналом до подальшого поливу стане їх легке зморщення. Не потрібно забувати про внесення поживних речовин з корисними мінералами, оскільки сформувати крону товстуни можна тільки при нормальному розвитку рослини, її гілок, листя і кореневої системи, що поглинає харчування і дає товстунці силу. Якщо не буде приросту, то крону і кореневу систему формувати буде нема з чого.


Як виконувати прищипування

Як правильно прищипувати грошове дерево:

 • Піддягають манікюрними ножицями або іншим гострим предметом точку росту зверху основного стовбура і зрізають її. Потужно прищипують верхівку стовбура пальцями обережними скручуючими рухами, щоб почався розвиток нових втечі з боків стебля.
 • На гілках, для створення красивої і пишної крони, прищипують нирки над 3-4 парою листя. Тоді будуть активно рости бічні втечі з молодими листками.

Якщо рослина зовсім юна, то її прищипують після відростання 2-4 пар листя і коли з'явиться нова нирка між останньою парою. Щоб не пошкодити рослину і листя, використовують пінцет або нігті (але не дріт!) для вищипування нової нирки.

Важливо знати. Процедуру прищипування проводять при активному зростанні рослини: навесні - на самому початку вегетації, влітку - в розпал зростання, щоб з'явилися нові нирки росту, а з них - гілки з листям.

Замість віддаленої формуватимуться 2-3 нові нирки, а з них - перші гілки. Якщо сформується тільки одна нова нирка, то і її прищипують, щоб з'явилося більше паростків. На зростаючих втечах повторюють процедуру за такою ж схемою. Тоді гілки не будуть довгими, а збережуть міцність. При хорошому освітленні з усіх боків і достатньому поливі без застою вологи, товстунка прийме форму дерева.

При нахилі дерева в бік світла потрібно періодично повертати горщик, в якому воно росте. Також дивіться статтю «Як доглядати за деревом».


Прищипування грошового дерева

Крім обрізки для формування крони товстуни використовують прищипування. Ця техніка дозволяє виправляти дрібні і великі дефекти зовнішнього вигляду рослини. Прищипка вважається щадною операцією, яка не завдає великої шкоди рослині. Після неї є мінімальні пошкодження, які легко відновлюються.

Як правильно прищипувати товстунку

Бажано починати прищипку грошового дерева в домашніх умовах, коли воно ще є вкоріненим і зростаючим череням. Черенок товстунки, як правило, не має бічних втечі і неохоче їх утворює. Щоб почалося гілювання, проводять обрізку або прищипку. Прищипувати череня краще.

Фахівці рекомендують проводити прищипування грошового дерева після утворення 4 пари листя. Прищипувати слід верхню нирку, в якій знаходиться точка росту стовбура. Її потрібно акуратно видалити. Це роблять пінцетом або пальцями. При цьому важливо не зачепити найближче листя і не пошкодити їх.

Недоцільно проводити її взимку, оскільки дерево в період спокою практично не росте і не може так наростити втечі, щоб їх було пізно прищипувати. В інші сезони прищипку проводять у міру необхідності.

Чому слід прищипувати 4 пару листя

Правильно прищипувати стовбур грошового дерева після появи 4 пари листя. Чому це важливо? Чи можна прищипувати раніше або пізніше? Ідеальною для прищипки є саме 4 пара листя.


Якщо провести прищипку після 2 або 3 пари листя, то наявних нирок буде мало. До того ж вони розташовані близько один до одного. Тому наростаючим бічним втечам буде мало місця, вони будуть заважати один одному.

Якщо починати прищипувати дерево після 5 або 6 пари листя, то стовбур до початку гілки виявиться занадто довгим. У молодої рослини він не товстий, тому може поламатися під тяжкістю наростаючих гілок.

Якщо прищипнути грошове дерево після 4 пари листя не вдалося, момент був упущений, виправити ситуацію можна тільки обрізкою стовбура дерева. Секатором або гострим ножем верхівку дерева зрізають на 1 см вище 4 пари листя. Зріз рекомендується присипати активованим вугіллям.

Як доглядати за грошовим деревом після прищипування

Прищипка не сильно пошкоджує рослину, але йому потрібно дати час на відновлення. Безпосередньо після цієї процедури потрібно обробити всі пошкоджені місця. Їх присипають подрібненим активованим вугіллям.

Далі рослину потрібно перенести в менш освітлене місце. У найближчі 2-3 тижні дерево буде знаходитися тільки при розсіяному світлі, попадання прямих сонячних променів на листя потрібно виключити.


Полив після прищипки проводять у колишньому режимі. Земляний кім не повинен бути перезволожений або пересушений. Важливу роль після прищипки відіграє підживлення рослини. Вона важлива для якнайшвидшого нарощування листової маси.

Підживлення проводять спеціальними добривами для суккулентів і кактусів з середини весни до початку осені. Тому після прищипки підживлення продовжують. Підгодовують рослину кожні 2 тижні.

Заходи для підтримки красивого зовнішнього вигляду красули

Прищипка - не єдина процедура, необхідна для формування крони і підтримки красивого зовнішнього вигляду рослини. Існують ще й такі заходи як:

 • Забезпечення харчування дерева шляхом підбору ґрунтової суміші;
 • Оптимальний догляд;
 • Правильний вибір горщика для посадки;
 • Обрізка рослини.

Тільки комплексний підхід дозволить отримати красивий екземпляр товстунки і зберегти її здоров'я.

Добірка горщика і ґрунту

Товстуни найкраще ростуть у горщиках з обпаленої глини. Цей пористий матеріал перешкоджає застою води в ґрунті. Також сам горщик досить важкий, а це важливо. Адже крона красули досить розлога і потужна, для стійкості рослини вибирають важкий вазон.

На дно горщика укладають дренажний шар товщиною 2-3 см залежно від обсягу. Ґрунт для дерева повинен бути пористим і добре пропускати вологу. Не слід висаджувати товстуню в надто родючий ґрунт, для суккулентів потрібна збіднена ґрунтова суміш.

Товстунку висаджують у ґрунт для суккулентів і кактусів. Якщо немає можливості придбати цю ґрунтовну суміш, використовують універсальний грунт для декоративноцвітучих рослин, розбавляючи її розпушувачем у пропорції 3:1.

Правила відходу в домашніх умовах

При догляді за грошовим деревом важливе значення має:

 • Температура. Товстунка добре росте при нормальній температурі 20-25ºС. Зниження температури повітря необхідно тільки в зимовий період, коли рослина знаходиться в стані спокою. Підвищення температури рослину переносить легко;
 • Вологість повітря. Для дерева не потрібна підвищена вологість. Оптимальна вологість повітря - звичайна для міської квартири. Взимку вона трохи знижена через те, що рослину поливають рідше. Щоб у зимовий період не розвивалися численні грибкові інфекції, рекомендується регулярно провітрювати приміщення;
 • Полив і обприскування. Поливають товстуню регулярно, але помірно. Земляний ком не повинен пересихати. Перед поливом потрібно контролювати вологість ґрунту - його верхній шар повинен висихати на 3-4 см. Також не можна допускати попадання вологи на листя і втечі рослини. Обприскувати дерево, навіть у гігієнічних цілях, не рекомендується;
 • Пересадка. Пересаджують молоді красули щорічно. Якщо ж вік рослини становить понад 4 роки, його можна пересаджувати рідше - кожні 2-3 роки. Пересадку проводять перевалкою ранньої весни;
 • Підживлення. Підгодовують товстунку у весняно-літній період. Для цього потрібно придбати спеціалізований склад для кактусів і суккулентів. Але можна використовувати суміш для декоративнолічних кімнатних кольорів. Її концентрація при підживленні повинна бути в 2 рази менше, ніж при використанні спеціальних добрив.

Особливості обрізки молодих і дорослих красунів

Існують особливості обрізки молодих і дорослих товстунів. Молоді дерева рекомендується не обрізати, а прищипувати. Формування молодих дерев починається в той час, коли рослина ще не має бічних втечі:

 • У цей час потрібно прищипувати верхівку стовбура товстуни над 4 парою листя;
 • Після проведення цієї процедури наростає кілька бічних втечі - гілок 1 порядку. Їх може бути 3 або 4. Коли кожен з них утворює 4 пару листя, їх верхівки слід прищипувати;
 • Далі на втечах 1 порядку починається формування гілок 2 порядку. Їх також слід прищипувати після утворення 4 пари листя. На цьому скелет крони товстуни закінчують формувати;
 • Далі наростаючі гілки тільки підрізають, щоб вони не виростали занадто довгими.

Видаляють сухі, пошкоджені і витягнуті втечі. Вирізають гілки, які спрямовані всередину крони. Після цього вкорачивають занадто довгі втечі на 1/3 або наполовину. Обрізка покликана сформувати крону товстуни певної форми.

Причини поганого зростання грошового дерева

Іноді грошове дерево зупиняється в рості або дає незначний приріст. При цьому його зовнішній вигляд погіршується, оскільки воно поступово втрачає старе листя, а нове не наростає. Причини поганого зростання грошового дерева:

 • Застій води в ґрунті. Вода може застоюватися в горщику при рясному і частому поливі або через неправильно обраний склад ґрунту. Якщо є підозра, що ґрунт перезволожений, потрібно вийняти рослину з горщика. При цьому можна розглянути стан коріння. Якщо вони підгнили, потрібно видалити стару землю і всі хворі ділянки кореневої системи. Потім дерево пересаджують у новий ґрунт;
 • Регулярне і тривале пересихання ґрунту. При частому і повному пересиханні земляного кома коріння рослини можуть бути пошкоджені. Вони частково висихають і відмирають. Після поливу така коренева система схильна до загнивання. Потрібно пам'ятати, що грошове дерево - це не кактус. Його не слід сильно пересушувати;
 • Дефіцит харчування. Товстунка може погано рости через нестачу харчування. Це відбувається за відсутності підживлення і пересадки, коли корінням рослини дуже тісно в горщику. Правильний догляд за деревом допоможе уникнути таких неприємностей.

Можливі труднощі при вирощуванні товстунки

Крассула - дуже невибаглива рослина. Воно не примхливе, складнощі з його вирощуванням виникають рідко.

Товстунку вражають зазвичай тільки грибкові інфекції. Ці захворювання виникають через неправильний режим поливу і підвищену вологість повітря. Найчастіше дерево страждає через такі інфекції:

 • Коренева гниль проявляється масовим побажанням і опаданням листя. Дерево перестає рости, оскільки більшість коренів вже не функціонують. Причиною цього є грубе порушення режиму поливу. Для того щоб врятувати дерево, його потрібно вийняти з горщика, видалити гнилі корені і пересадити в новий грунт;
 • Стовбурова гниль розвивається як наслідок кореневої гнили або є наслідком перезволоження верхнього шару ґрунту. Хвороба прогресує дуже швидко, стовбур дерева стає м'яким, рослина падає. Врятувати дерево в такому випадку вже не можна. Зі здорових гілок нарізають череня для вкорінення.

Іноді товстунку вражають шкідливі комахи. Найчастіше це: павутинний кліщ, щитівка і мучнистий червець. На красулі шкідники рідко розмножуються у великій кількості. Достатньо обробити рослину від шкідників отрутохімікатами одноразово, щоб знищити всіх комах.

Як обрізати, омолодити, надати форму і зробити красиве Грошове дерево

Горшкове Грошове дерево, також відоме як Товстянка або Крассула (Crassceovata), дуже популярне серед квітникарів за його стійкість і довговічність. І навіть коли цей Суккулент висаджений на відкритому повітрі в теплому сухому кліматі, він рідко вимагає обрізки. Що тут говорити про кімнатні види.

Однак тим, хто хоче надати Крассулі ще більш привабливу форму або зробити з дерева бонсай, все-таки слід прочитати цю статтю і отримати додаткову інформацію про прищипування рослини в домашніх умовах.

Відхід у домашніх умовах: коли починати обрізку і формувати крону Толстянке

Весняні та ранні літні місяці - ідеальний час для обрізки Грошового дерева, оскільки це активний вегетаційний період рослини. Протягом цих місяців квітці найлегше утворити каллус (тканина, що утворюється на поверхні зрізу) і відновитися з відносною легкістю.

Зверніть увагу! Якщо обрізка потрібна для того, щоб видалити пошкоджені ділянки, не соромтеся робити це в будь-який час. Це допоможе запобігти захворюванням і зараженню комахами.

Незважаючи на те в який сезон відбувається обрізка, зрізайте не більше 25-30 відсотків куща. І навіть якщо ви просто прищипували квітку або видалили зовсім небагато кущів, почекайте кілька тижнів, перш ніж провести додаткову обрізку. Рослина повинна відновитися перед новою процедурою.

Де підрізати і прищипувати дорослу рослину, щоб вона була «пухнастою»

Як і багато інших рослин, найкраще місце для обрізки Крассули знаходиться трохи вище вузла, де стебель розгалужується. Якщо у стеблі немає листя або інших вузлів нижче області, яку ви хочете зрізати, краще обрізати стебель трохи вище. Це зменшить пошкодження квітки і допоможе забезпечити збереження основного стовбура дерева.

Ідеальний інструмент для обрізки Грошового дерева - питання особистої переваги з урахуванням товщини обрізаних стеблів. Для тонкої невеликої кімнатної рослини досить гострого ножа або садових ножиць. Але для більш товстих стеблів краще вибрати ручний секатор.

Незалежно від того який ріжучий інструмент ви використовуєте, переконайтеся, що він гострий. Не забудьте також обробити леза інструменту спиртом або іншим дезінфікуючим засобом, щоб уникнути зараження рослини при обрізці або прищипці інструмент.

Формування, щоб квітка кустилася в горщику: вибіркове прищипування для формування Крассули

Грошове дерево можна обрізати, щоб підтримувати певну форму або навіть ростити дерево в стилі бонсай. Рослина, яка не отримує достатньо сонячного світла, може розвинути довгі веретеноподібні стебли. Вони псують зовнішній вигляд і ускладнюють квітці життя. Але точкова підрізка може стимулювати утворення більш товстих і міцних стеблів.

Просто відріжте частину високого тонкого стебля гострим чистим інструментом, зрізавши трохи вище листового вузла або набору листя. Можна зберегти зрізане чорняво, щоб виростити нову рослину. Поріз на стеблі головної квітки заживе сам, можливо, рослина скине деякі листя. Не хвилюйтеся; незабаром на місці опалого листя утворюються нові.

Обережно! Якщо рослину не помістити в більш освітлене місце, вона зрештою знову витягнеться.

Щоб почати прищипку і навчити Толстянку приймати деревовидну форму, почніть з досить прямого стебля, який має багато листя. Відріжте більшу частину листя і відщипніть верхню частину рослини, щоб стимулювати новий ріст.

На місці віддаленого листя утворюються нові більш дрібні. Але, оскільки Крассула зростає повільно, потрібно досить багато часу для надання дереву остаточного бажаного виду.

Як правильно постригти кущі для розмноження, якщо вони розрослися

Грошові дерева досить легко розмножуються стеблевими або листовими черенками. Якщо ви використовуєте стебель, виріжте сегмент довжиною не менше 8 сантиметрів, обрізавши його трохи вище того місця, де він з'єднується з іншим стеблем, показує ознаки формування нового листя або вузлів.

 1. Дайте "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND