На орхідеї з'явився кліщ: причини та способи вирішення проблеми

На орхідеї з'явився кліщ: причини та способи вирішення проблеми

Досвідчені аграрії добре знають, що поява кліщів на орхідеї - досить поширене явище. Причин тут може бути безліч - це і неправильний догляд за рослиною, і зміна температури і вологості, і брак підгодівель. Щоб позбутися небезпечного шкідника, слід знати і вміти застосовувати деякі методи і технології.


Опис шкідників

Орхідеї - одні з найкрасивіших у світі кольорів, але ці ніжні рослини нерідко піддаються агресивним нападкам різних паразитів. Для розвитку подібних негативних явищ існують певні передумови.


Ентомологи стверджують, що кліщ - це не комаха, а членистонога. Особливість цих істот - феноменальна виживаність у різних умовах. Складність полягає в тому, що помилковий павутинний кліщ має мікроскопічні розміри і побачити його на квітках вкрай скрутно. Його параметри не перевищують половини міліметра, а колер тільця залежить від кольору рослини, яку він поїдає. Хітиновий покрив у цих комах може червоного або зеленого забарвлення.

Дорослі кліщі мають вісім ніг, але по рослині їх пересування вкрай неспішне. Поїдаючи орхідею, кліщ одночасно плете павутину, яка обволікає стебли і бутони рослини. Якщо є павутина, то це означає, що найближчим часом на світ з'являться нові покоління шкідників.

Небезпечний цей паразит тим, що його розмноження відбувається в геометричній прогресії. Всього за 2-3 тижні личинка перетворюється на дорослу особину. Живе ця істота не більше 40 днів, але цього цілком вистачає, щоб вона знищила рослину. Улюблене ласощі таких комах - це соки рослин: кліщ прокурує епідерміс орхідеї і вводить в нього особливий фермент, що розчиняє клітини. Виникає поживна біомаса, яку паразит висмоктує.

На місці ураження утворюється жовтизна, білий наліт, павутина, через короткий час ця ділянка відмирає. Якщо на квітках і бутонах орхідеї з'явилася найтонша павутина, то це говорить про те, що паразитів на рослині багато, треба терміново вживати заходів з їх ліквідації. У місця ураження кліщем додатково проникають різні паразити:

Якщо нічого не робити, рослина досить швидко покриється темними (іноді чорними) плямами. Коли подібне явище трапляється, орхідея практично приречена.

Генерації кліщів у великих кількостях живуть у родючому ґрунті, побачити їх можна за допомогою збільшувального скла. Орхідею «люблять» такі види кліщів.


 • Кореневий. Цей паразит має 6 лапок, вуса і тіло, що за формою нагадує витягнутий овал. Має хорошу опірність, може кілька місяців обходитися без їжі. Улюблене ласощі - це коренева система різних рослин.
 • Червоний павутинний кліщ. Один з найпоширеніших. Добре переносить отруйні препарати. Колер тільця може бути жовтим і навіть яскраво-помаранчевим.
 • Цибулинний. Має розмір не більше 0,5 мм, причому паразит цей вкрай неповороткий. Колер темно-коричневий, тіло овальне. На тілі розташовані короткі щетинки.
 • Панцирний кліщ. Виглядає як павук, харчується корінням рослин.

Існують ще ряд паразитів, які дуже шкідливі для орхідей.

 • Тріпси. Це сірі мушки, які з'являються через пересушування рослини. Тріпс живиться соком, тому квітка гине через тиждень або два.
 • Мучнисті червці. Проявляють себе білим нальотом, який схожий на іней. Також харчуються соком квітки, представляючи середній ступінь небезпеки.
 • Щитівка. Це мушки, які покриті щільним чорним панцирем. Коли комаха знаходиться в стадії личинки, виявити її непросто, потрібно скористатися лупою.
 • Тля звичайна. З "являється на багатьох рослинах. Комаха дуже любить молоде листя, пелюстки квітів. Завдяки розмірам тля добре проглядається на листях.
 • Подури. Це мікроскопічні жуки, які живуть у субстраті і дуже люблять кореневу систему. Розмножуються, якщо присутня знижена температура і рясний полив.

Причини появи

Інфікування орхідей кліщами відбувається повітрям. Сильний вітер може рознести личинки цих істот на багато кілометрів. У спекотну вітряну погоду для «подорожі» кліщів по довколишніх околицях настає найбільш благодатний час. При інкубаційному періоді також важлива вологість - якщо вона становить 28-42%, то розмноження паразита буде стрімким. Зі зменшенням вологості процес розвитку павутинного кліща сповільнюється.

Павутинний кліщ з'являється на орхідеї, коли в повітрі присутня мінімальна вологість, саме це провокує активний розвиток шкідника. Кліщі можуть за кілька днів повністю знищити безліч домашніх рослин або перетворити їх до невпізнання.

Щоб ефективно купірувати загрозу, слід зрозуміти, чому паразит з'явився. Нерідко подібне явище виникає, коли аграрії купують розсаду в магазині або змінюються один з одним молодими рослинами. Знаючи причину появи захворювання орхідей, легше буде усунути її наслідки.

Як з ними боротися?

Щоб позбутися в домашніх умовах від павутинних та інших видів кліщів, слід вжити ряд дієвих заходів. Перш за все, необхідно продезінфікувати уражену ділянку. Використовувати слід розведене господарське мило: одна велика ложка рідкого мила розмішується в один літр води. За допомогою ганчірки або губки слід акуратно протерти поверхню рослини.

Важливо, щоб розчин мила не потрапляв на ґрунт, інакше постраждає коренева система. Дезінфікуючим розчином слід протерти піддон і горщик, а якщо орхідея знаходиться на підвіконні, то всі площини навколо також бажано протерти розчином мила.

Після цього слід залити субстрат, накрити рослину прозорою плівкою, і витримати в такому вигляді не менше 70 годин. Плівка збільшує відсоток вологості, що сприяє активній анігіляції комах і може вилікувати рослину. Важливо пам'ятати, що орхідея боїться прямих сонячних променів, квітку слід тримати в тіні.

Хімічні засоби

Найдієвішими препаратами в боротьбі проти кліщів можуть бути акарициди:


Нерідко проти павутинного кліща застосовують і спеціальні хімікати:

Рекомендується обробляти рослину «хімією» і одночасно створювати їй комфортні тепличні умови, накриваючи прозорою плівкою. Робити обробку слід одним з препаратів, і тільки потім використовувати плівку. Важливо також пам'ятати, що кліщі - резистентні паразити, вони здатні швидко виробляти протиотруту. Час від часу доведеться чергувати хімічні склади.

Найнебезпечнішим кліщем вважається кореневий. Якщо з'явилися ознаки зараження, то в терміновому порядку:

 1. зрізаються всі уражені ділянки;
 2. місця зрізів обробляються марганцівкою з додаванням активованого вугілля;
 3. хворі квіти виносяться в інше приміщення;
 4. грунт з горщиків утилізується;
 5. горщики протираються дезінфікуючим складом.

Найбільш дієвими складами вважаються:

Ці речовини найкраще чергувати з такими препаратами:

Кожен препарат має свої переваги і недоліки, багато що залежить від тяжкості ураження рослини. Якщо процес знаходиться на самому початку, то досить буде такого хімічного складу, як «Аполлон». Він допомагає вивести невеликі колонії кліщів, які тільки-тільки почали формуватися.

Народні методи

Народні методи дієві тільки при початкових стадіях захворювання рослини. Розчин господарського мила - найпоширеніший спосіб обробки уражених ділянок орхідей.

Так само добре працює відвар цикламену, який здатний ліквідувати колонії паразитів без залишку. Щоб приготувати подібний склад слід:


 1. взяти полуницю рослини, дрібно її порізати;
 2. покласти шматочки в окріп і проварити 30 хвилин;
 3. накрити відвар кришкою і наполягти добу.

Цим відваром можна обробляти рослини протягом тижня.

Проти кліща можна використовувати і медичний спирт, але рекомендується пам'ятати, що обмазувати їм можна тільки дорослі рослини.

Активувати імунітет рослин допоможе відвар з крапиви. Робиться він так:

 1. 750 грамів свіжої крапиви заливається трьома літрами окропу;
 2. отримана суміш наполягається 40 хвилин.

Коли відвар охолоне, орхідею занурюють у нього на 5-6 хвилин.

Не менш шкідливим вважається панцирний кліщ, він вкрай ненажерливий і за кілька днів може обглодати рослину так, що вона неминуче загине. У цьому випадку орхідея видаляється з ґрунту разом з кореневою системою, замочується на 20 хвилин у воді. Потім рослина витягується і кладеться на бавовняну ганчірку, коріння має висохнути. Рекомендується робити подібну процедуру не менше трьох разів, після цього рослина інсталюється в оновлений грунт.


Важливо також стежити, щоб краплі води не збиралися в бутонах і на листях, в іншому випадку ці ділянки можуть почати загнивати.

Правила обробки

Кожен хімікат буває різним ступенем токсичності. Наприклад, «Актеллік» - це речовина, що містить фосфор, обробити їм рослину можна тільки на відкритому повітрі. При цьому слід використовувати методи індивідуального захисту, щоб не отримати отруєння. Лікування «Актелліком» слід проводити двічі-тричі, залежно від тяжкості ураження рослини.

«Тіофос» - це теж хімікат, в якому є фосфор. Вкрай токсичний препарат, який не використовується в домашніх умовах. Використовується для обприскування полів, коли вони в масовому порядку вражені кліщами.

Ефективним складом є «Фітоверм», це біологічний препарат, ним можна обприскувати орхідею 3-4 рази на місяць, між сеансами слід робити паузу на 5-6 днів.

Лікувати рослину можна тільки тоді, коли будуть встановлені наступні фактори:

 • причина захворювання, який шкідник «бере участь» у процесі;
 • ступінь поразки орхідеї (важка, початкова, середній етап).

Під час роботи з хімікатами обов'язково слід використовувати:

Приміщення повинно мати хорошу вентиляцію. Якщо можна працювати на вулиці, то оптимальним варіантом стане саме відкрите повітря. Працювати в цьому випадку найкраще під навісом, коли погода безвітряна і сонячна. Обов'язково слід звертати увагу на дози хімікатів.


Висока концентрація «хімії» може погубити будь-яку рослину. Залежно від ступеня ураження паразитами, орхідеї слід обробляти кілька разів. Після закінчення робіт, через кілька днів слід перевірити результат. Якщо виник рецидив, процедуру слід повторити.

Заходи профілактики

Кліщ - дуже небезпечний шкідник, від його появи не застрахований жоден аграрій. Однак є профілактичні заходи, коли ризик зараження можна звести до мінімуму. Слід суворо виконувати всі поради і рекомендації по догляду за орхідеями, регулярно провітрювати приміщення, робити профілактичну обробку кольорів. Субстрат рекомендується використовувати тільки перевірений. При придбанні нових рослин їх слід поміщати на пару тижнів в окреме приміщення, створюючи їм своєрідний «карантин».

Загалом садівники радять завжди дотримуватися таких рекомендацій:

 • регулярно оглядати рослини;
 • раз на тиждень протирати стебла і листя дезінфікуючим складом;
 • поливати орхідеї з лейки теплою водою, цей метод допомагає змити яйця паразитів і дорослі особини;
 • стежити за тим, щоб ґрунт не був занадто вологим або пересушеним;
 • вчасно видаляти краплі води, що залишаються в суцвіттях;
 • правильно поливати;
 • не пересушувати повітря в приміщенні, це провокує активне розмноження паразитів;
 • регулярно обприскувати рослини водою.

Орхідея вимагає особливого догляду, це ніжна і примхлива квітка, тому садівнику слід завжди тримати ситуацію під контролем, не пускаючи її на самоплив.

Про те, як обробити орхідею від трипсу і панцирного кліща, дивіться у наступному відео.

Як позбутися панцирних і павутинних кліщів на орхідеї

Незважаючи на безглузду крихкість, ніжна, красива орхідея досить витривала. Але для того щоб вона радувала оточуючих своїми дивними кольорами, рослина потребує ретельного догляду. Для неї необхідно підібрати оптимальну температуру, вологість, світло, вчасно поливати. Орхідея, як і будь-яке зелене насадження, періодично піддається атакам членистоногих. Неприємності їй завдає павутинний і панцирний кліщ.

Відмінності панцирних і павутинних кліщів

Видів панцирних кліщів багато, вчені налічують понад 6000 різновидів цих членистоногих. На орхідеях можна побачити практично будь-якого з них, але найбільш часто зустрічаються маленькі чорні блискучі кліщі круглої форми. В основному місцем проживання вони вибирають субстрати на основі кори. Кліщ панцирник, на відміну від павутинного членистоногого, не завдає особливої шкоди орхідеям, він ніби є її добрим сусідом. Реальна шкода цей вид приносить у тому випадку, коли колонія досягає катастрофічної чисельності, що буває вкрай рідко. Відмінності цих двох видів кліщів зведені в таблицю.

Панцирний кліщ на орхідеї

Панцирні кліщі належать до загону Oribatida. Особливість розвитку - 5 постембріональних активних стадій життєвого циклу:

 • личинка;
 • німфа (3 стадії);
 • доросла особина.

Панцирний кліщ на орхідеї

На всіх стадіях харчуються різними матеріалами, що входять до складу гумусу: падаллю, лишайниками, мертвими, грибковими організмами, водоростями. Рівень метаболізму і плодотворності у них низький, розвиток відбувається повільно. Час від яйця до дорослої особини може становити від декількох місяців до двох років.

Під час живлення панцирні кліщі можуть проковтнути яйця гельмінтів, які вилуплюються прямо в їх організмі.

Якої шкоди завдає панцирний кліщ

Явної шкоди орхідеям та іншим рослинам цей вид кліщів не приносить. Але, будучи переносниками гельмінтів, краще до орхідеїв їх не допускати. На лапках членистоногих збираються шкідливі бактерії, повзаючи по всій рослині, вони забираються в різні місця, в тому числі на свіжий злам відваленого листа, корінця, різні мікроби. Як тільки білі кліщі з'явилися на квітках, потрібно негайно вживати заходів. Якщо на рослині є такі пошкодження, слід їх обробити. Для цього використовують колоїдну сірку, товчене березове вугілля.

Якщо на макушці помітна деформація, виявлені викривлення на молодому листі, пошкодження завдані безпанцирними членистоногими. Це так звані Polyphagotarsonemus latus - широкі кліщі мікроскопічних розмірів, які можуть бути видні тільки через мікроскоп. У них отруйна слина. Ознаки поразки схожі на опіки.

Якщо в горщиках з орхідеями розвелося багато панцирних кліщів, це вказує на те, що земля дуже сира. В результаті в ній гниють опалі листочки, гілочки, палички, які були в грунті. Це говорить про те, що в ґрунті активно розмножуються грибки і бактерії, здатні завдати істотної шкоди рослині. Щоб позбутися панцирного кліща на орхідеї, необхідно субстрат розсипати на противні, шаром близько 5 мм і підігріти його в духовці протягом півгодини при температурі 200 ° С.

Панцирні кліщі

При величезному скупченні панцирних кліщів рекомендується пересадити орхідею, в іншому випадку корінь загине. Це екстрена міра, але зробити її необхідно. Для цього орхідею витягують з горщика і ретельно полощуть її в гарячій воді. Рослина спокійно переносить температуру води 40-50 ° С. Краще взяти велику ємність, щоб можна було вільно рухати квітку. Воду необхідно 3-4 рази міняти. Сховалися від денного світла кліщів вода вимиє. Відразу в субстрат орхідею не садять, її слід добре висушити. Ґрунт також потрібно звільнити від паразитів за допомогою високих температур. Орхідею можна кілька днів тримати без субстрату, повторюючи процедуру полоскання. Коріння вберуть в себе свіже повітря.

Навесні висадила розсаду огірків. Поруч стояли горщики з орхідеями. У мене в будинку живе кішка Анфіска. Вона обірвала кілька гілочок огірків і поїла орхідеї. Зібравши те, що залишилося від квітки, поклала його в ящик з огірками. Оскільки огірки поливалися рясно, не дивно, що створилося сприятливе середовище для панцирних кліщів. Вони перебралися і на орхідею. Я не стала її прибирати і через тиждень помітила, що з'явилися нові втечі. Шкоди квітці, що швидко пересуваються круглі чорні «кульки» не завдали.

Магазинні препарати

Боротися з кліщем можна і за допомогою хімічних препаратів. Для цієї мети рекомендується купувати акарициди. Добре себе зарекомендували такі кошти:

 • Фітоверм. Необхідно приготувати розчин згідно інструкції та обприскувати їм рослину. Вартість 1 ампули (4мл) 9-15 руб.;
 • Вермітек. Концентрат у вигляді емульсії. В ємності міститься 2 мл інсектоакаріциду, ціна близько 35 руб. Розвести його в 1 літрі води і обприскувати рослину, після чого надіти на нього поліетиленовий мішечок, який знімається через добу.
 • Нісоран. В упаковці знаходиться 2 г речовини, вартість 65 руб. Він чинить дію на німфи і личинки. Дорослі особини продовжують жити, відкладаючи яйця. Для їх знищення слід підключити інший препарат, такий як Санмайт. Він продається в упаковці (500 г), ціна - близько 110 руб.;
 • Аполло. Препарат у вигляді концентрату. В ємності міститься 2 мл, ціна - 30 руб. Знищує яйця, дорослих особин не вбиває, але стерилізує їх. Кліщі помирають протягом 7 днів.
 • Кліщевіт, Антиклєч.

Препарати для боротьби з панцирними кліщами

Препарат Актара на членистоногих потрібної дії не чинить.

Від великої кількості панцирних кліщів можна позбутися, поклавши на поверхню ґрунту огіркову, картопляну або яблучну шкірку. Паразити не загинуть, але в колонії їх стане набагато менше.

Я не користуюся хімічними препаратами, але дуже уважно стежу за землею. Орхідеї поливаю водою кімнатної температури нечасто, але рясно і тільки тоді, коли повністю висохне субстрат. Поки проблем не було.

Павутинний кліщ на орхідеї

Тіло у павутинного кліща має овальну форму, його забарвлення залежить від того, чим він харчується. Він може бути білуватим, червонувато-коричневим, брудно-жовтим. Якщо уважно дивитися на фото кліщів на орхідеях, можна побачити, що доросла особина має 4 пари лапок з п'ятьма члениками на кожній. Кліщ плете дуже тонку павутину, якою огортає листочки, стебли і квіти рослин, у тому числі орхідею. Під нею відбувається стрімке розмноження паразитів. Всього 10-20 днів проходить від моменту кладки до статевого дозрівання. Процес залежить від умов середовища, в якому мешкають павутинні кліщі. З'явилися личинки мають всього 3 пари лапок, після декількох ліній з'являється четверта. Тривалість життя становить лише 5 днів.

Павутинний кліщ на орхідеї

Теплий сухий клімат - ідеальні умови для розвитку павутинних кліщів. Як тільки підвищується вологість, молоді особи розвиваються набагато повільніше. Це хороший привід починати боротьбу з павутинним кліщем на орхідеях.

Шкода, завдана орхідеям павутинними кліщами

Харчуються паразити соком рослин. Проколюючи листя або стебла, вони вводять у рослину особливу речовину, що руйнує клітинні мембрани. На листочках з'являється павутина, вони жовтіють і опадають. При великій кількості павутинних кліщів, павутина з'являється на бутонах орхідей. Листя в цьому випадку швидше жовтіє, опадає і рослина гине.

Павутинні кліщі передають рослині грибкові, вірусні та бактеріальні захворювання. Це призводить до того, що на ньому можуть з'явитися також темні плями, мокнучі ділянки. При висмоктуванні соку і передачі інфекції виникає хвороба орхідей, яка називається сіра гниль.

Неозброєним газом розглянути павутинних кліщів важко, ось павутину побачити можна. Якщо її трохи придавити, яйця розчавляться, і з'явиться рідина червонуватого кольору. Необхідно вживати заходів боротьби з павутинним кліщем на орхідеї.

Як позбутися паразитів

Павутинний кліщ на орхідеї може бути знищений різними способами. Спочатку слід добре протерти уражену рослину. Чим ретельніше це зробити, тим більше яєць і дорослих особин можна прибрати. Обробити орхідею необхідно за допомогою рідкого або господарського мила. В 1 літр води додають 1 ст. ложку інгредієнта. За допомогою змоченої в розчині губки слід обробити поверхню стебля і кожен листочок.

Мильний розчин не повинен потрапити на коріння, тому обробляти орхідею необхідно дуже акуратно.

Після цього потрібно мильним розчином полити субстрат, накрити квітку поліетиленовим кульком і залишити на 3-4 дні. В результаті підвищеної вологості павутинні кліщі загинуть.

Горщик з орхідеєю повинен перебувати в тіні, ультрафіолет нагріває ґрунт, температура підвищиться, що призведе до загибелі квітки, він просто спріє.

Хімічні препарати

Свою ефективність довели такі засоби:

 • Актеллік. Препарат продається в упаковці 2 мл, ціна - 27 руб. Квіти обприскують розчином, приготованим згідно з інструкцією.
 • Неорон. Вартість однієї ампули (12,5 мл) - від 70 до 120 руб. Він має миттєву дію. Застосовувати необхідно відразу після приготування розчину.
 • Фітоверм. Створений на основі аверсектину препарат надає ефективну дію в боротьбі з павутинним кліщем на кімнатних рослинах. Проникаючи всередину організму контактно-кишковим шляхом, чинить негативну дію на нервову систему паразитів. У продаж надходить у флаконах і ампулах (2 мл, вартістю близько 15 руб.). Для приготування розчину необхідно вміст ампули розчинити в 1 літрі води. Отриманим складом обприскують рослину.
 • Карбофос. Діюча речовина - малатіон. Він робить швидку дію на кліщів. Упаковка, що містить 30 г засобу, коштує близько 30-32 руб. Розчин готується на підставі інструкції.

Засоби проти павутинного кліща

Життєстійкість павутинного кліща висока, він швидко виробляє стійкість до впливу препаратів. Рекомендується хімічні засоби періодично змінювати.

Народні препарати

Позбутися кліщів на орхідеї можна за допомогою простих і доступних засобів.

Добре допомагають настої і відвари, приготовані з рослинних інгредієнтів.

 1. Подрібнити 2 головки часнику, залити одним літром води і наполягати в темному місці протягом 5 діб. Після цього слід профільтрувати отриману суміш, додати таку ж кількість води і обприскувати отриманим розчином орхідеї.
 2. Суху гірчицю в кількості 60 г розвести в літрі води і настояти 3 дні. Готовим складом обробляють рослини.
 3. 100 г цибулевого лушпиння заливають 5 літрами води, наполягають 5 діб. Проціженим розчином обробляють уражені місця орхідеї.
 4. Коріння і листя одуванчика заливають літром гарячої води, наполягають 3 години. Використовують проціжений настій для обробки уражених місць.

Я завжди користуюся тільки народними засобами. Регулярно проводжу обробку мильним розчином, використовувала для обприскування цибулю, уважно стежу за поливом.

На орхідеях зустрічається кореневий кліщ. Його часто називають луковим або цибулинним (Rhizoglyphus echinopus). Тіло має форму еліпса, колір - білий, світло-жовтий, лапки міцні коричневих відтінків. Виявити його практично неможливо, оскільки живе в основі коріння.

Як зрозуміти, що вашу улюблену орхідею вразив кліщ? Фото і методи боротьби зі шкідниками

Орхідея - це екзотична рослина, яку активно вирощують в домашніх умовах. Щоб культура радувала своїм ніжним і красивим цвітінням, за нею потрібен ретельний догляд. Крім поливу, внесення підживлення важливо проводити профілактику від шкідників. Найчастіше орхідея піддається атакам кліща. У статті розповімо, як боротися з цими шкідниками.

Що це таке?

Кліщ належить до членистоногих тварин, але не до комах. Їх особливість у високій виживаності за різних умов. Це пов'язано з їх маленькими розмірами і можливістю харчуватися розкладеними продуктами.

Вигляд паразита

Довжина кліща становить 3 мм, завдяки чому він стає непомітним для людини.

Розпізнати шкідників можна по тулубу, яке розділене на дві частини. Причому поділ це не симетричний. Також на тілі тварини знаходиться 12 придатків, 8 з яких - ноги. Ще в придатках знаходяться кігті - присоски. Лицьова пара завжди клешнева.

Які частини квітки можуть постраждати?

Шкідники завдають шкоди листям, квітоносам і бутонам. Нерідко помітити кліщів можна в ґрунті, але без лупи розглянути їх там не вийде.

"

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND