Глоксинія: як правильно вирощувати квітку, схожу на фіалку?

Глоксинія: як правильно вирощувати квітку, схожу на фіалку?

View the full image


Глоксинія

Опис та види квітки

Розмноження глоксинії

Відхід у період кольору

Догляд за глоксинією в період спокою

Хвороби і шкідники рослини

Батьківщина глоксинії - Американські тропіки. Це багаторічна трав'яниста рослина або чагарник з оксамитовим або гладким листям і ніжними квітами-дзвіночками. Практично всі гібридні кімнатні глоксинії, що культивуються зараз, створені з синінгії прекрасної. Це, на відміну від справжньої глоксинії, клубнева рослина з оксамитовим листям. Квіти їх схожі, що і стало причиною плутанини з назвою.


Опис та види квітки

Сучасна гібридна глоксинія - рослина з коротким стеблем, який виростає з кореневища-клубня. Листя широке, оксамитове, з хвилястим краєм. Головна прикраса глоксинії - квіти у формі дзвіночка з відігнутими пелюстками. Вони бувають гладкими або з оборкою. Висота кольору коливається від 10 до 25 см, а діаметр квітки сягає 8 см.

Різноманітне забарвлення пелюсток: червоний, фіолетовий, білий колір і їх поєднання. Часто зустрічається строкате забарвлення з плямами різного розміру, каймою по краю. Пелюстки можуть бути розташовані в два рядки, утворюючи подобу махрової квітки. Але частіше вони прості. Квітне глоксинія близько 2 місяців. Бутони розкриваються не одночасно, змінюючи один одного.

 • Брокада карликовий сорт з дрібним листям і красивими махровими квітками.
 • Аванті з невеликим щільним листям і великими однотонними квітками різного забарвлення.
 • Кайзер заввишки до 30 см і великими кольорами з білою каймою по краю. Кайзер Фредерік цвіте червоними кольорами, Кайзер Вільгельм - темно-фіолетовими.
 • Голлівуд відрізняється великими оксамитовими кольорами різних відтінків фіолетового кольору. Вони прикрашають куст у травні та червні.

Глоксинію іноді плутають з узамбарською фіалкою (сенполією). Вони схожі листям, вкритим дрібними густими ворсинками. Барвисті квіти з ніжними пелюстками теж трохи схожі. Але насправді це різні рослини, хоч і відносяться вони до сімейству Геснерієвих. Фіалка не має клубня. Її листя більш міцне і округле, а квітка не має форми грамофончика.

Глоксинії оселилися в будинках європейців у XVIII столітті, а сенполії на століття пізніше, в XIX ст. В той же час фіалки більш поширені і відомі у нас. Їх знають усі, а глоксинії багато хто навіть не бачив. Можливо, це пов'язано з тим, що доглядати за нею складніше. Часто вона не виходить з періоду спокою через неправильний відхід, в той час як фіалка зеленіє цілий рік.

Розмноження глоксинії

Існує декілька способів розмноження глоксинії:

 • Клубнями.
 • Поділом клубня.
 • Листовими черенками.
 • Бічними пасинками.
 • Верхівковими втечами.
 • Насінням.

Клубні висаджують у новий ґрунт після того, як на них з'являться нирки. Це приблизно через місяць після переміщення в теплу (25 ° С) кімнату. У цей період клубні можна розрізати, щоб збільшити кількість кущів. Кожна з частин повинна мати хоча б одну нирку. Місце зрізу присипають товченим деревним вугіллям. Висаджують у горщики, на дні яких встановлено дренажний шар. Верхівка клубня повинна перебувати на рівні ґрунту. Землю беруть легку і поживну. У приміщенні, де знаходяться пересаджені рослини, підтримують температуру 18-25 градусів.


Часто глоксинію розмножують листовими або верхівковими черенями.

Їх висаджують у легкий ґрунт або пісок. Прикривають банкою, щоб створити високу вологість всередині. Ґрунт підтримують вологий, але не заливають. Провітрюють черенки, відкриваючи банку на кілька хвилин на день. Можна пророщувати їх у воді, але все одно вкривають тепличкою. Через 2 тижні проростає коріння, а через місяць з'являються клубень. У цей період черенки висаджують у горщики зі шаром дренажу.

Найбільш клопіткий спосіб - вирощування глоксинії з насіння. Їх можна купити в квіткових магазинах. Насіння дуже дрібне. Змішують їх з піском, що дозволить отримати сходи нормальної густоти. У березні висівають по поверхні ящика зі зволоженим ґрунтом. Прикривають склом, щоб забезпечити насінням високу вологість. При температурі від 20 градусів через 10-12 днів з'являться сходи. Через місяць їх пікірують у новий посуд невеликого обсягу. Зацвітуть молоді глоксинії через півроку. Маючи кілька різних кущів глоксинії, можна за допомогою перехресного досвіду вивести новий сорт, тобто отримати рослину з кольорами оригінального забарвлення.

Відхід у період кольору

Догляд за глоксинією в період вегетації практично такий же, як і за узамбарською фіалкою:

 • Глоксинію встановлюють у теплому світлому місці, захищеному від протягів. Освітлення має бути розсіяним. Не допускають попадання на листя і квіти прямих сонячних променів. Вони викликають опіки і навіть загибель рослини. Якщо довжина світлового дня менше 14 годин, листя глоксинії витягується вертикально, при достатній його кількості розташовуються горизонтально.
 • Ґрунт у горщику з глоксинією не повинен пересихати. Заливати її теж не можна, щоб коріння не загнили. Поливають квітку обережно, не потрапляючи на листя і квіти. Від крапель води на них утворюються плями. Воду беруть м'яку, відстоєну, її температура повинна бути трохи вище кімнатної. Через 15 хвилин після поливу зайву воду з піддону зливають.
 • Для успішного вирощування глоксинії потрібне вологе повітря. Якщо він сухий, листя жовтіє, бутони опадають. Але обприскувати квітку не можна через велику кількість дрібних ворсинок на листях і стеблі. Тому розбризкують воду поблизу рослин або встановлюють поруч піддони з водою. Можна встановити на них горщик, але його дно не повинно перебувати у воді. У такому випадку коріння загниють, і глоксинія пропаде.
 • Щоб квіти були великими і яскравими, глоксинії потрібно підгодовувати. Для них розроблено спеціальне мінеральне добриво, яке можна купити в квітковому магазині. Можна використовувати звичайне добриво для квітучих рослин, але вносити його за половиною рекомендованої дози.

У глоксинії можна викликати повторне цвітіння. Для цього після цвітіння її обрізають, залишаючи два листки. Поливають, доглядають як раніше. З пазух листя незабаром з'являться втечі, на яких згодом сформуються бутони. Цвітіння буде не таким пишним, як перший раз.

Догляд за глоксинією в період спокою

Після цвітіння у глоксинії настає період спокою. Листя спочатку припиняють рости, потім жовтіють і зникають. Це природний процес. Припиняють підгодовувати і поливати рослину. Залишки листя і стебля зрізають, залишаючи пенек у кілька сантиметрів. Виносять рослину в прохолодне приміщення до січня. Температура там не повинна перевищувати 15 ° С. Зберігати можна прямо в горщику, попередньо полив і поклавши на бік.

Стежать за тим, щоб ґрунт не пересихав.


Можна вийняти клубні з горщика, промити їх і укласти в ящик, укутавши мхом-сфагнумом. Виносять у прохолодне приміщення. Періодично озирають, викидаючи пошкоджені клубні. Навесні ящики заносять у тепле приміщення, зволожують мох, а разом з ним і клуби глоксинії.

Молоді рослини зазвичай не встигають наростити великий клубень. Він може засохнути під час зберігання. Такі квіти не ховають у тепле приміщення, а продовжують поливати. Від недостатньої освітленості листя і втечі витягуються і втрачають привабливість. Зате нарощується маса клубня. Навесні відрослий витягнувся стебель зрізають і пересаджують клубень у новий горщик. У подальшій рослині потрібно забезпечувати періоди спокою.

Хвороби і шкідники рослини

Якщо глоксинію поливати холодною хлорованою водою, вона може захворіти на хлороз. Брак світла призводить до витягування листя і зменшення кількості бутонів. Але й прямі сонячні промені не приносять користі глоксинії. На листях з'являються опіки.

При правильному відході глоксинія практично не вражається шкідниками.

Пересушене гаряче повітря сприяє ураженню рослин трипсами - дрібними літаючими комахами. Вони поселяються на нижній стороні листа, розмножуються там. Личинки білого кольору пошкоджують бутони. Для боротьби з ними використовують інсектициди або обприскують рослину молотою сірою. Можна використовувати настій цибулевого лушпиння або часнику, обприскуючи їм куст раз на тиждень.


Більше інформації можна дізнатися з відео:

Квіти схожі на фіалки кімнатні

Найкрасивіші сорти і види кімнатної фіалки з назвами і фото

Для багатьох квітникарів фіалка - найулюбленіша кімнатна квітка. Ще його називають Сенполія або Узамбарська фіалка. Своєю популярністю вона зобов'язана різноманіттю забарвлень і не дуже складному догляду в домашніх умовах. Батьківщиною квітки є тропіки і субтропіки Південної Америки, Африки, Азії та Австралії. У XIX столітті любитель кольорів Вальтер фон Сен-Поль вперше виявив фіалку на Африканському континенті. Сьогодні налічується близько двох тисяч сортів і видів цього представника флори, опис яких представлено нижче.

Опис і характеристика кімнатних фіалок

Фіалка - невелика рослина з коротким стеблем. Від нього на довгих черешках відходять множинні вкриті ворсинками листя різних форм і забарвлення. Вони заокруглені або серцівидні, досягають довгих 8 см. Квітки Сенполії розміром від 3-х см, ростуть в суцвіттях по кілька штук. Колорит безмежно різноманітний, деякі сорти крім основного забарвлення мають на квітках кайму, точки, смужки і плями. Запаху не мають.

Сенполія або Узамбарська фіалка

Сенполія класифікується за багатьма параметрами, зокрема за такими:

 • розміру розетки: мікромініатюрні, мініатюрні, напівмініатюрні, стандартні, великі;
 • розміру квітки: дрібноквіткові, середньоквіткові, великоквіткові, особливокрупноквіткові;
 • типу квіток: прості, напівмахрові, махрові;
 • формі: анютка, зірка, округлі квіти, дзвіночок, оса, павук;
 • забарвлення: однотонні, двотонові, двоколірні або багатобарвні;
 • формі аркуша: круглі, овальні, серцевидні, подовжені;
 • типу аркуша: хлопчики, дівчатка;
 • краю аркуша: заокруглені, цільнокраї, зубчасті, гофровані, хвилясті, рвані.

Види і сорти

Сортів Фіалки неймовірна безліч. Для їх відмінності, часто перед назвою пишуть буквені приставки, які допомагають з'ясувати який саме автор у конкретного сорту. Наприклад, ЄК - Катерина Коршунова. Нижче наведені одні з найпопулярніших сортів, виведених вітчизняними селекціонерами.


Морозна вишня

Відноситься до виду напівмахрових фіалок. Забарвлення вишневе з центром і каймою білого кольору. Колір набуває більш насиченого разом з дорослішанням рослини.

Пігмент змінюється, залежно від температури, чим вона вища, тим більш виражений червоний колір, а при низьких температурах переважає білий. Листя просте, пофарбовано зі звичайним зеленим кольором.

Морський Вовк

Відповідно до класифікації, квіти цієї орхідеї дуже великі напівмахрові хвилясті барвисто-блакитні зірки з ажурним візерунком. На квітоносах росте 3-5 квіток. На початку розпуску квітки мають соковито-блакитний тон, а з часом стають трохи світлішими. Листя глянцеве, рване темнувато-зеленого кольору зверху, і бордові внизу. У разі великої кількості світла, листя трохи опускається. Цей сорт не дуже примхливий у домашньому догляді.

Зима Посміхається

Фіалка напівмахрова або махрова, забарвлення досить чималих кольорів світло-рожева має на краєшках пелюсток винно-червоні мазки і світло-зелену тесьму. На стійких квітоносах розміщуються по 3-5 квіток. Листя округле, трохи подовжене, стьобане з зубчастим краєм жовто-зеленого відтінку. Сенполія Зима посміхається рекомендується початківцям квітникарям як досить легка у догляді рослина.

Весільний Букет

Ця квітка вражає своєю красою. Має величезні білі махрові гофровані зірки з об'ємістими рюшами, з розміщеною в центрі жовтою тичинкою. Квіти протягом довгого часу залишаються свіжими і не в'яжуть. Листя просте світло-зелене. Сорт є дуже плодовитим, не примхливий і не потребує спеціальної уваги.


Бій Биков

Дуже красива яскрава фіалка, колір якої виглядає по-новому при різних кутах огляду. Згідно з класифікацією квітки - це великі напівмахрові або махрові багряні зірки. На кольороносі розташовується по 3-5 квіток. Свій реальний розмір квітки показують тільки після 3-4 цвітіння. Розетка симетрична яскраво-зеленого кольору. Листя витягнуте.

Біла Корольова

Обережною принадою цієї фіалки є великі шари напівмахрові і махрові хвилеподібні заокруглені білі зірки, розміром близько 7 см. Кінчики кольорів мають зеленуватий відтінок. Цвітіння у фіалки шапкової форми. Аркуші середні загострені зеленого забарвлення. Розетка компактна і акуратна.

Любаша

Фіалка з ніжно-рожевими махровими рифльовими кольорами в розмірі близько 6 см, які мають біло-салатову кайму завширшки 2 мм. Квітки дуже об'ємні, нагадують кулю, багато квітникарів відзначають їх чудову форму. Цвіте Любаша дуже рясно і довго. Розетка світло-зеленого забарвлення. У домашньому догляді не примхлива.

Магія Любові

Розетка у фіалки смарагдово-зеленого забарвлення середніх розмірів. Квіти - величезні, густо-махрові, округлені фіолетово-червоні зірки з кантом на краю пелюсток, який контрастно виділяється від основного кольору фіалки. Магія Любові дуже легка у догляді, деякі квітникарі зауважують, що навіть діти можуть за ними доглядати.

Чорна Перлина

Цвіте фіалка шапочно, величезними, близько 7 см, густо-махровими вишнево-фіолетовими кулями на витривалих квітоносах. Часто кольори при розпусканні мініатюрні, а значними стають через деякий час. Листочки темно-зеленого забарвлення, розетка досить щільна.

Весіння

Квіти великі напівмахрові білого забарвлення. На пелюстці відтінок від лілової до темно-фіолетового забарвлення. Також квітки мають одну особливість - це вушки, які на кілька тонів темніші від основного забарвлення. Краї прикрашені рюшем біло-зеленого кольору. Розетка дуже акуратна.

Орігамі

Шалено величезні білі махрові великі зірки-кулі. Пелюстки цілком покриті хвилями і складені трикутниками на початку розпускання, які своїм виглядом нагадує орігамі - вироби з паперу в японському мистецтві. Аркуші акуратні і світлі.

Прекрасна Креолка

Незвичайної краси фіалка. Квіти з об'єстою махрою хвилястої форми. Кучеряві темної-синьої розмальовки, досягають у розмірі 4-5 см. Кольороноси міцні, іноді опускаються при розкритті всіх кольорів, кількість яких 5-7 штук. Несвітле зелене листя утворює невелику розетку. Цей сорт дуже легкий у догляді. Природне освітлення цілком прийнятне.

Шато Бріон

Текстура пелюсток аналогічна фарфоровій. На міцних прямих квітках квітки довго тримають свою форму і не старіють. Вони великі, оксамитові винно-рубінові зірочки зі снігово-білою рифленою каймою. Цвітіння шапкової форми. Листя трохи витягнуте, звивисті зеленого кольору. Розетка нормального розміру, компактна і акуратна. Листя яйцевидне розтягнутої хвилястої форми.

Герцогиня

Фіалка цвіте в букеті величезних волохатих гофрованих кольорів білого забарвлення з напиленням сливового кольору. Квіти розкриваються поступово з маленькою швидкістю, але, на думку більшості любителів кольорів, очікування варте результату. Середньо-зелене листя утворює велику розетку.

Відповідна краса кольорів проявляється не з першого цвітіння.

Зелена Лагуна

Рослина досить незвичайна і крихка, цікавого забарвлення. Квіти великі, махрові з бахромою, білого кольору з синіми кляксами з зовнішніми зеленими пелюстками, що нагадують за формою капусту. Листи хвилясті світло-зеленого забарвлення. Розетка дуже щільна з піднесеними вгору аркушами. Іноді квітка в домашніх умовах примхує, квітки не завжди ідеальні і часто не розкриваються бутони, а листя буває темніше, ніж очікувалося.

Розмноження в домашніх умовах

Існує декілька способів розмноження рослини. Але найчастіше використовується метод розмноження аркушем, проводиться він, як правило, навесні і влітку.

Укорінення листа фіалки

Для початку потрібно вибрати здоровий листок з рослини, не пошкодженої комахами або болями. Вибирати бажано лист з другого-третього ряду. Спосіб відділення аркуша може бути відламування або відрізання, другий спосіб рекомендують як більш прийнятний. Після цього проводиться вкорінення листа. Таку процедуру можна теж проводити кількома методами. Перший - це вкорінення у воді, а другий - у ґрунті. Після того, як лист дасть коріння, потрібно пересадити його в постійний горщик.

Посадка: вибір горщика і ґрунту

Для посадки фіалки горщик використовується невеликий, для того то б сильно не розросталися коріння, які будуть забирати всі сили у квітки. Ґрунт для фіалки можна використовувати готовий, куплений у квітковому магазині, а також приготувати самостійно, використовуючи для цього суміш дернової, хвойної, листової або торф'яної землі додаючи розпушувачі: пісок, перліт, вермікуліт, нарізаний мох-сфагнум. Обов'язковою умовою при посадці є наявність дренажу.

Ґрунт для фіалок

Пересаджується рослина не рідше разу на рік. Основною причиною є зменшення розміру листя через те, що квітка розростається і їй стає тісно. Під час розростання фіалки вона утворює бічні розетки, які необхідно відокремлювати від основного куща, це сприяє кращому цвітінню.

Особливості догляду за сенполією

Фіалки люблять світло, яке відіграє важливу роль у процесі цвітіння. Але рекомендовано також уникати прямих сонячних променів.

Особливу увагу потрібно приділяти поливу квітки, оскільки через велику кількість води найчастіше гниють коріння, наслідком чого є загибель фіалки. Сенполії необхідна підвищена вологість, але використовувати обприскування для цього небажано, оскільки така процедура може призвести до появи плям на аркушах.

Фітильний полив фіалки

Ця рослина теплолюбна, ідеальною вважається температура + 16-21 градус. Добриво рекомендується використовувати не частіше одного разу на місяць.

Хвороби і шкідники кімнатних фіалок

Навіть дотримуючись усіх правил догляду за фіалкою, хвороби та комахи можуть виникнути неждано.

Інфекційні захворювання рослини:

 • Фузаріоз (гниє розетка)
 • Болісна роса
 • Фітофтороз
 • Сіра гниль

Шкідники:

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND